Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 lipca 2021, 20:15

Kto robi najlepszą pizzę? Wieść niesie, że paryskie… roboty

Znudzeni kiepskim jedzeniem studenci założyli w pełni automatyczną pizzerię Pazzi. Pracujący w niej robot zawstydziłby niejednego szefa kuchni.

W Paryżu działa nietypowa pizzeria Pazzi prowadzona przez trzyramiennego robota. Metodę wyrabiania ciasta i pieczenia opracował Thierry Graffagnino, trzykrotny mistrz świata w przygotowywania pizzy, a całość zaczęła się od kiepskiego jedzenia zamawianego w nocy przez dwójkę studentów.

Sébastien Roverso i Cyrill Hamon, założyciele startupu Ekim i twórcy robota, postanowili w 2013 roku zrewolucjonizować gastronomię z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, oferując świetnej jakości pizzę, także w późnych godzinach nocnych. Prace trwały do 2019 roku, gdy na przedmieściach Paryża otworzyli swój pierwszy lokal Pazzi. Wyniki są tak obiecujące, że jeszcze w tym roku planowane jest otwarcie kolejnej pizzerii. „Robolucja”, jak sami to określają, właśnie się rozpoczęła.

Kto robi najlepszą pizzę? Wieść niesie, że paryskie… roboty - ilustracja #1
Robot w kilka minut przygotowuje pizzę zgodnie z instrukcjami mistrza świata w pieczeniu pizzy. Źródło: easyJet Traveller.

Klienci składają zamówienia w kioskach z dotykowym ekranem, a następnie mogą obserwować pracę robota przez przeszkloną ścianę. Wystarczy kilka euro i dokładnie 4 minuty i 30 sekund, by otrzymać pizzę godną najlepszych włoskich szefów kuchni.

Choć Pazzi to fastfood nastawiony na zamówienia na wynos, założyciele dołożyli starań, by składniki były najwyższej jakości. Mąka produkowana jest w XVIII-wiecznym młynie, a ciasto dojrzewa przez 48 godzin przed upieczeniem. Klienci mają do wyboru 14 smaków, od klasycznej Margharizza (7 euro) po ekskluzywną Limouzzine burger z mieloną wołowiną, cheddarem i karmelizowaną cebulą (13,60 euro). Większość składników pochodzi z ekologicznych gospodarstw, a część warzyw sprowadzana jest z Włoch.

Idea stworzenia robota, który wiernie odwzorowuje ruchy profesjonalnego kucharza przy pomocy mechanicznych ramion wydaje się karkołomna, przyciąga jednak wizjonerów ze świata gastronomii. Pisaliśmy już o robocie Moley Kitchen, który pracuje w podobny sposób, oferując 5000 przepisów każdemu odpowiednio bogatemu właścicielowi przestronnej kuchni. Wszystko wskazuje na to, że przyszłość należy do wieloramiennych kucharzy, którzy z elektroniczną gracją i precyzją przygotują wszystko, o czym tylko zamarzymy. Nawet pizzę z ananasem o 4 nad ranem.

  1. Strona firmy Ekim
  2. Strona pizzerii Pazzi
  3. Dron ratowniczy odnajduje ludzi, nasłuchując krzyków
  4. Jesteś magazynierem? Wkrótce może zastąpić Cię ten robot
  5. Zabójcze lasery - robot likwiduje 100 tys. chwastów na godzinę
Kto robi najlepszą pizzę? Wieść niesie, że paryskie… roboty - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Konrad Sarzyński

Konrad Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Niedawno zrobił doktorat z rozwoju miast, pracuje też w wydawnictwie naukowym, w którym prowadzi kilka czasopism i dba o jakość publikowanych tam artykułów. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie pełni wieczorną i weekendową wartę w dziale Tech, a za dnia składa teksty publicystyczne. Jeżeli w recenzji jakiś obrazek ma zły podpis, to pewnie jego wina. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

więcej