Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 lipca 2020, 14:41

autor: Lazlo

Patent Sony - PS5 może doczekać się zestawu rozszerzonej rzeczywistości

Na stronie amerykańskiego urzędu patentowego pojawił się patent Sony opisujący koncepcję zestawu rozszerzonej rzeczywistości. Urządzenie miałoby pozwalać na wyświetlanie dodatkowych informacji, które zastąpiłyby standardowy HUD. Jak na razie nic jednak nie zostało potwierdzone.

Patent Sony - PS5 może doczekać się zestawu rozszerzonej rzeczywistości - ilustracja #1
Wkrótce zobaczymy to naprawdę z bliska?
W SKRÓCIE:
  • Sony opatentowało koncepcję urządzenia pozwalającego na korzystanie z dobrodziejstw rozszerzonej rzeczywistości podczas grania w gry lub streamowania.
  • Patent przedstawia kilka wariantów gogli lub okularów, które mogłoby być zarówno dodatkowym wyświetlaczem, jak i kontrolerem.
  • Na ten moment nie wiadomo nic o planach Sony dotyczących wdrażania rozwiązań AR.

Gogle VR pomału, bo pomału, jednak zyskują na popularności. Na rynku dostępnych jest szereg zestawów takich jak PlayStation VR, Oculus Rift, Valve Index czy HTC Vive. Tego typu „klasyczne” już urządzenia dostępne są na rynku od jakiegoś czasu, jednak wygląda na to, że wkrótce możemy doczekać się alternatywy - gogli lub okularów rozszerzonej rzeczywistości (AR) dedykowanych graczom.

Rozszerzona rzeczywistość nie jest niczym nowym, nad swoimi urządzeniami tego typu pracują choćby Samsung czy Lenovo, a kilka popularnych gier, takich jak choćby Pokemon GO, wykorzystuje tę technologię już od dłuższego czasu. Zdaje się jednak, że coś do powiedzenia w tej sprawie chce mieć także Sony, które opatentowało swój projekt zaprojektowanego pod kątem PlayStation 5 urządzenia AR.

Do grania, do streamowania!

Dokument dostępny na stronach amerykańskiego urzędu patentowego opisuje przygotowaną przez Sony koncepcję urządzenia rozszerzonej rzeczywistości, które będzie można wykorzystać podczas grania w gry czy też streamowania.

Jest to ubieralne lub mocowane urządzenie pozwalające na prezentowanie materiałów w rozszerzonej rzeczywistości. Głównym zadaniem urządzenia AR ma być selektywne wyświetlanie elementów HUD (heads up display) takich jak mapa, zegar, prędkościomierze, panele kontrolne oraz innych istotnych informacji dla gier czy streamów - czytamy w patencie.

Oprócz samego opisu patent zawiera także rysunki poglądowe, które możecie zobaczyć poniżej. Ciekawe, jak urządzenia tego typu mogłyby sprawować się w akcji.

Patent Sony - PS5 może doczekać się zestawu rozszerzonej rzeczywistości - ilustracja #2
Inteligentny banan lub magiczne okulary Harrego Pottera.
Patent Sony - PS5 może doczekać się zestawu rozszerzonej rzeczywistości - ilustracja #3
Część informacji widocznych zwykle na głównym ekranie ma być wyświetlana na ekranie urządzenia AR.
Patent Sony - PS5 może doczekać się zestawu rozszerzonej rzeczywistości - ilustracja #4
Urządzenie Sony przewidziane jest jako dodatkowy ekran pomiędzy głównym wyświetlaczem a oczami gracza.

Urządzenie oparte na wspomnianym patencie mogłoby wyglądać na kilka sposobów - może to być na przykład zestaw zakładany na głowę lub specjalne okulary pozwalające na wyświetlanie dodatkowych informacji, które nie będą prezentowane na głównym ekranie.

To jest AR na skalę naszych możliwości…

Oprócz wyświetlania dodatkowych informacji, urządzenia wykorzystujące opisaną w patencie technologię mogłyby stać się również kontrolerami - czy to dotykowymi, czy też śledzącymi ruch naszych gałek ocznych.

Specjalny wyświetlacz może być wyposażony także w dotykową zewnętrzną powłokę skierowaną w stronę głównego ekranu, która pozwalałaby na manipulację wyświetlanymi w trybie AR informacjami zgodnie ze wskazaniami dotyku.

Niektóre koncepcje urządzeń przwidują także kamerę śledzącą ruchy gałek ocznych użytkownika i przesyłanie tych informacji do konsoli. Dane te mogą posłużyć na przykład do celowania bronią w grze.

Wszystko to brzmi pięknie na papierze, jednak od patentu do gotowych rozwiązań zwykle daleka droga i raczej nie należy spodziewać się, że za chwilę na rynku zadebiutuje na przykład zestaw PlayStation AR, zwłaszcza że wielu graczy wciąż czeka na zapowiedź odświeżonej wersji PSVR.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach