Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 marca 2019, 14:12

autor: ElMundo

Nvidia zwiększa przewagę nad AMD na rynku dyskretnych GPU

Analitycy z firmy Jon Peddie Research dokonali podsumowania IV kwartału 2018 roku na rynku tzw. dyskretnych GPU, a więc zewnętrznych kart graficznych montowanych w pecetach. Słaby okres ma za sobą AMD, które straciło sporą część swoich udziałów.

Nvidia zwiększa przewagę nad AMD na rynku dyskretnych GPU - ilustracja #1

Branża desktopowych zewnętrznych kart graficznych wciąż przeżywa cięższe chwile w związku ze spadkiem zainteresowania układami ze strony kopaczy kryptowalut, co potwierdzają najnowsze statystyki firmy analitycznej Jon Peddie Research. Do klientów końcowych w IV kwartale 2018 roku trafiło 10,7% mniej GPU niż w poprzednim kwartale, natomiast porównanie z analogicznym okresem rok wcześniej wypada jeszcze bardziej niekorzystnie, bowiem jest to wynik gorszy o 40,2%.

Jak na dłoni widać, że z kryzysem lepiej radzi sobie Nvidia – w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku układy z rodzin GeForce odpowiadały za 81,2% ogólnej sprzedaży, co stanowi wzrost w porównaniu do III kwartału 2018 roku o niemal 7 punktów procentowych. Tyle samo oczywiście straciło AMD, które może się „pochwalić” udziałami w rynku na poziomie 18,8%.

AMD od początku 2018 roku konsekwentnie traci udziały w rynku desktopowych GPU na rzecz Nvidii (źródło: Jon Peddie Research) - Nvidia zwiększa przewagę nad AMD na rynku dyskretnych GPU - wiadomość - 2019-03-10
AMD od początku 2018 roku konsekwentnie traci udziały w rynku desktopowych GPU na rzecz Nvidii (źródło: Jon Peddie Research)

Obóz „czerwonych” nie może zaliczyć ostatnich miesięcy do udanych – jeszcze na koniec 2017 roku firma mogła pochwalić się sprzedażą na poziomie 33,7%, a więc w przeciągu dwunastu miesięcy udziały AMD w rynku dyskretnych GPU spadły o blisko połowę. Sytuacji nie zmieniły więc niedawne premiery Radeona VII oaz Radeona RX 590, a najbliższą szansą na odwrócenie niekorzystnego trendu wydaje się być debiut układów graficznych bazujących na technologii AMD Navi. Nie wiadomo jednak, kiedy się to wydarzy – premiera spodziewana jest najwcześniej za kilka miesięcy.