Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 listopada 2022, 11:40

autor: Damian Miśta

NVIDIA sugeruje, że płonące RTX-y 4090 to wina graczy

Nvidia podała znaną liczbę awarii przewodu zasilającego kartę graficzną RTX 4090. Producent tego podzespołu komputerowego wskazał również przyczynę zapłonu wtyczki 12VHPWR.

Źrodło fot. Nvidia.
i

GeForce RTX 4090 pozostanie w pamięci jako wydajny podzespół komputerowy, który miał stopione wtyczki. Producent twierdzi, że znalazł przyczynę wywołanej afery.

Znaleziono powód awarii

Nvidia opublikowała oficjalne oświadczenie w sprawie wypadków związanych z kartami graficznymi RTX 4090, których 16-pinowe złącze ulega zapłonowi. Przedsiębiorstwo przekazało, że znanych jest 50 takich przypadków z całego globu. Ponadto według firmy problem wywołują sami użytkownicy poprzez niedociśnięcie adaptera 12VHPWR.

W komunikacie zawarto zalecenie, aby monterzy dokładnie sprawdzali, jak został osadzony przewód w miejscu dla niego przeznaczonym na płycie głównej. Producent kart graficznych zapewnia też, że pracuje wraz z partnerami nad wsparciem dla osób dotkniętych usterką i przeprowadzeniem procesu RMA (pol. upoważnienie do zwrotu towaru).

NVIDIA sugeruje, że płonące RTX-y 4090 to wina graczy - ilustracja #1
Tak Nvidia zilustrowała przyczynę problemu. Górna część grafiki przedstawia złącze, które nie zostało poprawnie wpięte. Źródło: Nvidia.

Jedna wtyczka, kilka teorii

Przyczyna wypadków jest aktualnie badana przez wielu ekspertów z branży. Stanowisko Nvidii pokrywa się z głosem części z nich, którzy wskazują na niewłaściwą instalację podzespołu jako powodu usterki. Jednakże przykładowo Jonny Guru z firmy Corsair po przeprowadzeniu testów stwierdził, iż podpięcie wtyczki zasilającej sprawiało trudności. Afera też nieco się komplikuje, ponieważ zgłaszano przypadki poprawnego montażu i awarii występujących pomimo tego. Według doniesień przyczyną było samo nieodpowiednie wygięcie przewodów.

Z powodu przykrego zajścia z RTX-em 4090 niezadowolony klient Lucas Genova złożył pozew wobec Nvidii w kalifornijskim sądzie. Liczy, że dołączą do niego także inni poszkodowani. Przedsiębiorstwo oskarżono m.in. o bezpodstawne wzbogacenie się i oszustwo.

NVIDIA sugeruje, że płonące RTX-y 4090 to wina graczy - ilustracja #2
Stopiona wtyczka. Źródło: reggie_gakil/Reddit.

Złącze ma mniejsze styki w gnieździe niż te, jakie znajdziemy w gniazdach Molex i 8-pinowych wtyczkach przeznaczonych dla kart graficznych. Z krótkiego testu przeprowadzonego przez Arkadiusza wynikło, że konstrukcja w przypadku wystąpienia pewnych czynników ma prawo się uszkodzić. Doświadczenie można zobaczyć tutaj.

Warto dodać, że sprzedano około 100 tysięcy egzemplarzy omawianego produktu, z czego do tej pory 50 uległo poważnym awariom, o których wiemy oficjalnie. RTX 4090 zdobył miano najwydajniejszej karty graficznej na rynku. Nawet AMD obawiało się porównywania swoich flagowych produktów z pozycją ze stajni „Zielonych”. Jednak debiut tego potężnego potwora z powodu poważnego problemu z wtyczką raczej nie zostanie dobrze zapamiętany.

  1. Oficjalna strona internetowa GeForce RTX 4090
NVIDIA sugeruje, że płonące RTX-y 4090 to wina graczy - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej