Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 czerwca 2021, 21:33

autor: hexx0

Nvidia przestanie wspierać Windows 7, 8 i 8.1. jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku Nvidia planuje wycofać wsparcie dla systemów Windows 7, 8 i 8.1. Nowe sterowniki będą pojawiały się tylko dla Windowsa 10.

Nie tylko Microsoft kończy ze wspieraniem starszych wersji systemu Windows. Jeden z największych na świecie producentów procesorów graficznych, firma Nvidia, ogłosił bowiem, że ma w planach zaprzestać wydawania sterowników na Windowsa 7, 8 i 8.1. Ostatnia „normalna” aktualizacja dla tych wersji popularnego systemu operacyjnego ma się ukazać 31 sierpnia – potem, do września 2024 roku, będą publikowane wyłącznie krytyczne aktualizacje zabezpieczeń.

Firma poinformowała o swoich planach w krótkiej notce zamieszczonej na jej oficjalnej stronie. Tam też znajdziemy wyjaśnienie takiej a nie innej decyzji.

Zdecydowana większość osób korzystających z GeForce przeszła na system operacyjny Windows 10. Aby zapewnić im możliwie najlepsze zabezpieczenia, wsparcie i funkcjonalność, Nvidia skupi się teraz właśnie na tym systemie.

Ruch Nvidii trudno uznać za zaskakujący – według danych serwisu Statcounter 78,89% komputerów na świecie działa na „dziesiątce” (około 1,3 miliarda). A choć Windows 7 wciąż jest popularny w niektórych częściach globu (15,52%), to wspierać go przestał nawet Microsoft (podobnie jak „ósemkę”; 8.1. ma dostawać aktualizacje do stycznia 2023 roku). Ponadto gigant z Redmond ma w planach wydanie nowej wersji swojego systemu operacyjnego, która prawdopodobnie zostanie opatrzona numerem 11.

Z perspektywy graczy PC wiele się nie zmieni – mniej więcej 93 procent użytkowników Steama korzysta bowiem z Windowsa 10 (z „siódemki” jedynie około 2 procent). Pierwszy sterownik Nvidii, który ukaże się bez wsparcia dla starych systemów operacyjnych, powinien zostać udostępniony 4 października 2021 roku.

Nvidia przestanie wspierać Windows 7, 8 i 8.1. jeszcze w tym roku - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.