Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 marca 2020, 15:53

Nvidia GeForce RTX 3080 – możliwa zapowiedź w sierpniu, premiera niedługo później

Według doniesień serwisu TweakTown karty graficzne Nvidia GeForce RTX 3000 – z tzw. rodziny Ampere – mogą zostać zaprezentowane w sierpniu i pojawić się w sklepach na przełomie września i października tego roku. Koncern znajduje się w dobrej kondycji finansowej i nie notuje strat w związku z epidemią koronawirusa.

Nvidia GeForce RTX 3080 – możliwa zapowiedź w sierpniu, premiera niedługo później - ilustracja #1
Karty Ampere trafią w ręce klientów za parę miesięcy.

W SKRÓCIE:

  1. GPU z rodziny Ampere mogą zostać zapowiedziane w sierpniu i zadebiutować na przełomie września i października tego roku;
  2. Nvidia spodziewa się dobrych wyników finansowych w bieżącym kwartale – firma nie traci na epidemii koronawirusa.

Serwis TweakTown donosi, że nowe karty graficzne firmy Nvidia – a konkretniej modele GeForce RTX 3080 i 3070 – mogą zostać zapowiedziane w sierpniu tego roku. Premiera urządzeń miałaby nastąpić niedługo później – w okolicach września lub października tego roku (najprawdopodobniej wraz z targami Computex 2020, które niedawno zostały przesunięte na koniec września).

W takim scenariuszu układy Ampere trafiłyby do klientów niedługo przed pojawieniem się w sklepach konsol nowej generacji (przypominamy, że te zadebiutują pod koniec roku), przy czym w pierwszej kolejności należy spodziewać się kart typu Quadro (dedykowanych zastosowaniom profesjonalnym), a dopiero potem GeForce’ów. O możliwej specyfikacji omawianych GPU pisaliśmy w jednej z poprzednich wiadomości.

Pierwotnie karty graficzne z rodziny Ampere miały zostać zaprezentowane w czasie GPU Technology Conference – wydarzenia organizowanego co roku przez Nvidię. Plany zostały jednak zmienione w związku z zagrożeniem ze strony koronawirusa i część ekspertów obawiała się, czy sprzęt faktycznie trafi na półki sklepowe przed końcem tego roku. Wygląda na to, że te obawy były przedwczesne.

Warto też odnotować, że według źródeł dziennikarza agencji Bloomberg, sytuacja związana z epidemią koronawirusa nie wpłynęła negatywnie na Nvidię – wręcz przeciwnie, „zieloni” mają się całkiem dobrze, bo ludzie grają obecnie więcej niż kiedykolwiek wcześniej (producent GPU twierdzi, że przeciętna liczba godzin spędzanych na oddawaniu się temu hobby pośród użytkowników jego sprzętu wzrosła o 50%) i potrzebują do tego odpowiednich podzespołów. Koncern nie zmienił prognoz z 13 lutego i nadal spodziewa się w bieżącym kwartale przychodów na poziomie 3 mld dolarów – to aż o 35% więcej niż analogicznym okresie zeszłego roku.

Na koniec warto przypomnieć, że informacje dotyczące możliwej daty premiery kart Ampere są nieoficjalne – wydają się prawdopodobne, ale podchodźcie do nich ostrożnie.

  1. Nvidia – strona oficjalna