Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 października 2014, 10:02

Nowy system operacyjny Microsoftu to… Windows 10

Firma Microsoft ujawniła szereg informacji dotyczących swojego najnowszego systemu operacyjnego. Następcą Windows 8 będzie Windows 10. Przeskok liczbowy ma symbolizować nową jakość. Hasłem nadrzędnym kolejnej odsłony „okienek” jest unifikacja – to samo oprogramowanie ma obsługiwać urządzenia mobilne i stacjonarne. System ma pojawić się w sprzedaży w 2015 roku.

Jeśli Microsoft przeskoczył numerację, to co z zasadą, że co drugi Windows jest dobry? - Nowy system operacyjny Microsoftu to… Windows 10 - wiadomość - 2014-10-01
Jeśli Microsoft przeskoczył numerację, to co z zasadą, że co drugi Windows jest dobry?

Podczas konferencji w San Francisco gigant z Redmond ujawnił kilka informacji dotyczących nowych „okienek”. Firma zdecydowała się na przeskoczenie numeracji i następcą systemu operacyjnego Windows 8 będzie Windows 10. Ta modyfikacja ma sugerować nową jakość produktu oraz podkreślać jego cechę charakterystyczną – uniwersalność. Jednocześnie system ma być kompatybilny z wcześniejszymi odsłonami.

Windows 10 ma obsługiwać jednocześnie urządzenia mobilne i stacjonarne, a użytkownicy będą mogli wykorzystywać te same aplikacje niezależnie od tego, czy pracują na smartfonie, tablecie czy komputerze stacjonarnym. Wspólny dla wszystkich platform będzie także sklep Windows Store.

Windows 10 obsłuży zarówno sprzęt mobilny, jak i stacjonarny. - Nowy system operacyjny Microsoftu to… Windows 10 - wiadomość - 2014-10-01
Windows 10 obsłuży zarówno sprzęt mobilny, jak i stacjonarny.

W nowym systemie operacyjnym domyślnie dostępne będzie odświeżone Menu Start, za którego brak był mocno krytykowany Windows 8. Uaktualniona odsłona pozwoli na przypinanie aplikacji i kafelków. Rozmiar okna będzie w pełni pod kontrolą użytkownika. Menu Start otrzyma także ulepszoną wyszukiwarkę, przeszukującą zarówno aplikacje, pliki i ich zawartość, ale także strony www.

Menu Start w nowej odsłonie. - Nowy system operacyjny Microsoftu to… Windows 10 - wiadomość - 2014-10-01
Menu Start w nowej odsłonie.

Zupełną nowością będzie za to Task View – przycisk na pasku zadań, który wyświetla listę aktualnie otwartych programów. Oprócz tego Windows 10 będzie obsługiwał wiele pulpitów wirtualnych, które będzie można dzielić między aplikacjami albo wykorzystać dla większego uporządkowania ikon, w zależności od tego, w jakim celu chcemy z danego pulpitu korzystać (np. jeden dla aplikacji roboczych, drugi dla centrum rozrywki). Za administrowanie wyświetlaną zawartością ma odpowiadać narzędzie o nazwie „snap assist”. Aktualizacji doczekał się też wiersz poleceń, który ma ułatwić zarządzenie systemem osobom bardziej doświadczonym.

Tak ma wyglądać Task View. - Nowy system operacyjny Microsoftu to… Windows 10 - wiadomość - 2014-10-01
Tak ma wyglądać Task View.

W kwestii odczuć użytkowanie Windows 10 ma łączyć cechy Windowsa 7 i Windowsa 8. Co ważne, nowy system operacyjny ma równie dobrze pracować pod interfejsem dotykowym, jak i będąc obsługiwanym za pomocą myszki i klawiatury. Narzędzie o nazwie „continuum” rozpoznaje czy użytkownik korzysta z ekranu dotykowego, myszki, klawiatury czy gładzika i pod tym względem dostosowuje wygląd i zasady działania systemu.

Jeszcze dziś ruszyć ma program Windows Insider, w ramach którego będzie można testować Windows 10 w wersji Technical Preview. Do dyspozycji testerów zostanie oddane oddzielne forum, a ich uwagi mają być na bieżąco implementowane w postaci aktualizacji. Podstawowe dane na ten temat można znaleźć na tej stronie. Więcej informacji w kwestii nowego systemu operacyjnego firmy Microsoft mamy poznać w kwietniu przyszłego roku, podczas konferencji Microsoft Build. Jeśli chodzi o premierę nowych „okienek”, to ma ona nastąpić „później, w 2015 roku”, co sugeruje, że powinniśmy spodziewać się drugiej połowy przyszłego roku.

Podczas konferencji w San Francisco nie poruszono tematu ceny Windows 10, ani ewentualnych zniżek i promocji dla posiadaczy wcześniejszych odsłon systemu. Jak informowaliśmy niedawno, użytkownicy Windows 8 i Windows 8.1 powinni mieć możliwość ściągnięcia najnowszego systemu operacyjnego firmy Microsoft w postaci darmowej aktualizacji.