Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 lipca 2021, 12:37

autor: Adam Królak

Kultowy Pan Spinacz powrócił w Microsoft Teams

Microsoft zafundował nam nostalgiczną podróż dzięki nowym tłom dostępnym w Microsoft Teams. Możemy powrócić do kultowego spinacza, Microsoft Solitaire lub Painta. Skąd pobrać nowe tła?

W niedawnym poście na blogu Microsoft zachęcał wszystkich do nostalgicznej podróży w czasie z nowymi tłami dostępnymi w Microsoft Teams. Funkcja tła zawiera teraz najważniejsze elementy spuścizny Windows takie, jak wierny towarzysz (choć często nielubiany) spinacz o imieniu Clippy, Microsoft Solitaire, program Paint, czy słynne trawiaste pole, które było domyślną tapetą systemu Windows XP. Wszystko to w ramach akcji #ThrowbackThursday.

Mała podróż w głąb pamięci może być dobra dla duszy, a po ponad roku pracy zdalnej i hybrydowej wszyscy możemy użyć trochę emocjonalnych uniesień podczas rozmów wideo. Poprosiliśmy naszych projektantów, aby przedstawili kilka niezapomnianych momentów związanych z Windowsem – czytamy na oficjanej stronie Microsoft.

Clippy powraca

W 1997 roku Microsoft postanowił wprowadzić asystenta programu Office. Wraz z nim przedstawiono użytkownikom animowane postacie, które w zamyśle miały pomagać w przypadku pytań i problemów. Mimo że wybór był całkiem szeroki, od kulki zwanej The Dot po robota znanego jako F1, większość z nas pamięta spinacz o imieniu Clippy. Uroczy na pierwszy rzut oka stwór okazał się dla wielu użytkowników Microsoft Office irytującym koszmarem. Chłodne reakcje na spinacz były spowodowane przede wszystkim często niepotrzebnymi radami, zwłaszcza dla osób, które poznały już podstawy programu. Clippy - nie zważając na życzenie użytkownika - pojawiał się zadając ciągle podobne pytania i oferując swoją pomoc. Negatywny odbiór, z jakim spotkał się Clippit (tak też na niego mówiono), zmusił Microsoft do powolnego wycofania się z tego pomysłu. W 2007 roku asystent zniknął bezpowrotnie. Spinacz pojawiał się jeszcze przy okazji różnych wydarzeń lub easter eggów, a teraz powrócił jako tło do Microsoft Teams. Mimo złych emocji z nim związanych na pewno wiele osób patrzy dziś na Clippiego z dużą dozą nostalgii.

Kultowy Pan Spinacz powrócił w Microsoft Teams - ilustracja #1

Legendarne tło z Windows XP

Zdjęcie, które zna każdy użytkownik Windows XP, również znalazło swoje miejsce w nostalgicznym powrocie jako tło do Microsoft Teams. Zostało zrobione w hrabstwie Sonoma w Kalifornii. Autorem jest Charles O’Rear, który wykonał tę fotografię w roku 1996. Microsoft kupił prawa do idylli i wybrał jako domyślną tapetę systemu Windows XP. Szacuje się, że miliardy ludzi na całym świecie obejrzało to zdjęcie, co czyni je najczęściej oglądanym obrazem w historii. Autor nie pochwalił się, ile pieniędzy otrzymał od Billa Gatesa za swoje dzieło, ale przyznał, że była to ogromna kwota. Oryginał był w zasadzie nieedytowaną fotografią, ale do użytku Microsoft Teams zespół nieco podrasował tę grafikę.

Kultowy Pan Spinacz powrócił w Microsoft Teams - ilustracja #2

Klasyczny Microsoft Paint

Projektanci na świeżo podeszli do klasycznej wersji popularnego edytora grafiki, który po raz pierwszy pojawił się w użytku w roku 1985 razem z oryginalną wersją Windowsa 1.0. Paint jest nadal lubiany przez wielu twórców, jednak w 2017 roku doczekał się następcy o nazwie Paint 3D. Każdy, kto pamięta wygląd pierwszego Painta może teraz cieszyć się nim w formie tła w odświeżonej wersji.

Kultowy Pan Spinacz powrócił w Microsoft Teams - ilustracja #3

Microsoft Solitaire – najlepszy zabijacz czasu

W maju tego roku Microsoft Solitaire obchodził swoje 31. urodziny. Pasjans, który pojawił się w systemie Windows 3.0 w 1990 roku, został wprowadzony do Galerii sław gier w 2019 roku i pozostaje jedną z najczęściej ogrywanych gier wideo w historii. Dla wielu był to najlepszy zabijacz czasu i idealnie nadawał się jako mała przerwa od żmudnej pracy. Niejedna osoba na pewno została przyłapana na graniu w Microsoft Solitaire przez szefa w czasie „wykonywania swoich obowiązków”.

Kultowy Pan Spinacz powrócił w Microsoft Teams - ilustracja #4

Nowe tła można dodać do aplikacji Microsoft Teams, a także do Skype’a. Jedyne co trzeba zrobić, to pobrać je za darmo ze strony Windows.