Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 lipca 2020, 08:45

autor: Aquma

Nowe karty GeForce będą bardzo szybkie – tak sugeruje benchmark

W sieci pojawiły się wyniki najnowszej karty graficznej firmy Nvidia w benchmarku OctaneBench. GPU osiągnęło rekordowy rezultat, o ponad 40% lepszy od GeForce’a RTX 2080 Ti. Warto odnotować, że nie chodzi tu o końcowy produkt, który trafi do klientów, a testowy wariant najmocniejszego układu opartego o architekturę Ampere.

Nowe karty GeForce będą bardzo szybkie – tak sugeruje benchmark - ilustracja #1
Ampere będzie szybkie, ale czy wystarczająco?

W SKRÓCIE:

  1. karta graficzna oparta na architekturze Ampere osiągnęła rekordowy wynik 446 punktów w benchmarku OctaneBench;
  2. jest to wynik o 43% lepszy od GeForce’a RTX 2080 Ti – przy czym mowa o wydajności z wyłączonym śledzeniem promieni;
  3. chodzi o testową wersję najmocniejszego z układów opracowywanych przez Nvidię, wyposażoną w szybkie chłodzenie i 40 GB pamięci VRAM.

Użytkownik Twittera Jules Urbach opublikował w jednym ze swoich ostatnich wpisów wyniki testów nowej karty graficznej Nvidii w benchmarku OctaneBench. Układ A100 osiągnął w nim rekordowy wynik 446,03 punktów OB4. Mowa tu o wydajności przy standardowym renderowaniu, z wyłączonym śledzeniem promieni.

Czy to dobry wynik? To zależy, jak na to spojrzeć. Przedstawiony rezultat sugeruje, że omawiany układ oparty na architekturze Ampere będzie o 43% szybszy od najszybszej karty graficznej z rodziny Turing (czyli GeForce’a RTX 2080 Ti). To doskonała wiadomość. Problem polega na tym, że – jak wskazuje jedna z osób, które odpowiedziały na tweet Julesa Urbacha – mowa tu o testowej wersji najwydajniejszej z przygotowywanych kart, wyposażonej w aż 40 GB (a w zasadzie 38,61 GB) pamięci VRAM i bardzo mocny system chłodzenia.

Trudno powiedzieć, czy produkty, które ostatecznie trafią na rynek będą radziły sobie porównywalnie dobrze, a jeszcze trudniej ocenić jaką wydajnością będą się charakteryzowały układy z niższych segmentów cenowych – następcy popularnych GeForce’ów RTX 2080, RTX 2070 i RTX 2060. Pozostaje mieć nadzieję, że w swoich kategoriach będą tak samo rekordowe, jak opisywane testowe GPU.

Warto przypomnieć, że AMD też nie próżnuje – oparta na architekturze RDNA 2 karta graficzna znana jako Big Navi może stanowić mocną konkurencję dla produktów „zielonych”.

  1. Nvidia – strona oficjalna