Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 marca 2020, 16:20

autor: Frozen

Nowe chłodzenie w kartach AMD – będzie ciszej i chłodniej

Firma AMD zdecydowała się na zmianę rodzaju chłodzenia w bazujących na RDNA 2 kartach graficznych nowej generacji. W końcu będzie ciszej i zdecydowanie mniej gorąco.

AMD idzie w ślady konkurencji. - Nowe chłodzenie w kartach AMD – będzie ciszej i chłodniej - wiadomość - 2020-03-07
AMD idzie w ślady konkurencji.
W SKRÓCIE:
  • referencyjne karty graficzne nowej generacji od AMD będą wyposażone w standardowe wentylatory osiowe;
  • w przypadku kart niereferencyjnych o wyborze rodzaju chłodzenia zadecydują partnerzy firmy AMD.

Scott Herkelman, przedstawiciel firmy AMD, niedługo po zakończeniu konferencji Financial Analyst Day potwierdził za pośrednictwem Reddita, że bazujące na architekturze RDNA 2 karty graficzne nowej generacji nie będą korzystały z tzw. blowera, lecz z innego rodzaju chłodzenia – standardowych wentylatorów osiowych. Jest to rozwiązanie podobne do tego, jakie Nvidia zastosowała wcześniej chociażby w serii GeForce RTX.

Blowery wydmuchują gorące powietrze bezpośrednio na zewnątrz obudowy. Nie chłodzą jednak tak dobrze jak wentylatory osiowe i są od nich dużo głośniejsze. Zapowiedziana przez AMD zmiana z całą pewnością ucieszy wiele osób, które planowały zakup Radeona nowej generacji.

Herkelman zaznacza, że stary typ chłodzenia wciąż może występować w przypadku kart niereferencyjnych, jeśli partnerzy firmy uznają, że od wentylatorów osiowych wolą jednak tradycyjne „dmuchawy”.

  1. AMD – strona oficjalna