Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 lipca 2018, 11:43

autor: ElMundo

Nowe, 8-rdzeniowe procesory Intela będą współpracować z chipsetem Z370

Wiele wskazuje na to, że część osób czekających na nowe, ośmiordzeniowe procesory Intela nie będzie musiała wymieniać swoich płyt głównych. Modele z chipsetem Z370 otrzymują bowiem aktualizacje ze wsparciem dla nowych CPU koncernu z Santa Clara.

Nowe, 8-rdzeniowe procesory Intela będą współpracować z chipsetem Z370 - ilustracja #1

Niezbyt przyjemną tradycją jest fakt, że praktycznie każda premiera procesorów nowej generacji od Intela wiąże się z koniecznością wymiany płyty głównej na model z nowym chipsetem. Dotychczas zapowiadało się, że identycznie stanie się także z dziewiątą generacją CPU tego producenta wobec wzmianek o Z390 Express, który miałby obsłużyć układy z rodziny Core 9000, znane także pod kodową nazwą „Whiskey Lake”.

Najnowsze informacje pochodzące od posiadaczy „mobo” z chipsetami Z370 sugerują, że tym razem sytuacja może wyglądać zgoła odmiennie. Niektóre płyty główne od ASUS-a, MSI czy AsRock otrzymały bowiem update BIOS-u, który – wedle opisu – wprowadza obsługę procesorów Intela nowej generacji. Do tego celu potrzebne jest wsparcie dla mikrokodu 06EC, a wspomniane aktualizacje oprogramowania są w ten moduł wyposażone. Element ten jest niezbędny nie tylko do prawidłowego działania CPU kolejnej generacji, ale także przeciwdziałania możliwym, nowym zagrożeniom z rodziny Spectre.

Wygląda więc na to, że wszyscy chętni na dokonanie upgrade’u swojego sprzętu o nowy procesor Intela nie będą musieli planować szeroko zakrojonej akcji wymiany poszczególnych komponentów. To dobra informacja, bowiem wedle pierwszych informacji chipset Z390 nie będzie się zbytnio różnił od Z370, a konieczność zakupu płyt głównych z nową technologią byłaby niczym innym, jak sztucznym wymuszaniem niepotrzebnych inwestycji.

Rozpoczęcie procesu aktualizacji BIOS-u w niektórych płytach głównych sugeruje, że perspektywa premiery nowych procesorów Intela wydaje się być stosunkowo nieodległa. Pozostaje więc czekać na nowe informacje na temat nachodzących CPU projektowanych przez koncern z Santa Clara.