Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 maja 2019, 10:54

autor: Aquma

Nowa wersja Asystenta Google wykorzysta zaawansowane algorytmy AI

Firma Google przedstawiła kilka detali na temat nowej wersji swojego Asystenta. Program ma otrzymać parę przydatnych funkcji, a do tego działać zdecydowanie szybciej, dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego.

Google przedstawia nową wersję swojego Asystenta. - Nowa wersja Asystenta Google wykorzysta zaawansowane algorytmy AI - wiadomość - 2019-05-08
Google przedstawia nową wersję swojego Asystenta.

W SKRÓCIE:

  1. nowa wersja Asystenta Google ma być znacznie szybsza;
  2. program będzie też lepiej dostosowywał się do konkretnego użytkownika;
  3. aplikacja nauczy się również rezerwować samochód oraz bilety do kina;
  4. asystent otrzyma także tryb samochodowy.

Serwis Engadget donosi, że w czasie wtorkowej prezentacji, która otworzyła konferencję Google I/O w kalifornijskim Mountain View, wspomniana firma przedstawiła kilka detali na temat nowej wersji swojego Asystenta. Aplikacja ma być nawet dziesięciokrotnie szybsza niż obecnie – koncern chwali się, że będzie potrafiła wykonywać nasze polecenia dokładnie w momencie, gdy zostaną wypowiedziane. Możliwości programu zostały zaprezentowane na poniższym tweecie i trzeba przyznać, że jego sprawność i umiejętność rozumienia poleceń wyglądają imponująco.

Algorytmy AI i znajomość użytkownika

Usprawnienia mają być możliwe dzięki zaawansowanym algorytmom uczenia maszynowego, które normalnie wymagałyby do działania 100 gigabajtów wolnego miejsca oraz ciągłego połączenia z Internetem. Google dokonało przełomu, dzięki któremu udało się skondensować te dane do pakietu zajmującego około 0,5 GB, który bez problemu zmieści się na każdym współczesnym urządzeniu mobilnym. Prezes koncernu, Sundar Pichai, porównał to do noszenia w kieszeni centrum danych Google.

Aplikacja ma też znacznie lepiej dopasowywać się do konkretnego użytkownika. Przykładowo, jeśli kiedyś prosiliśmy ją o wyszukanie przepisów z kuchni włoskiej, to kiedy zapytamy o sugestie dań na kolację, asystent prawdopodobnie wskaże potrawy, które wcześniej nas interesowały. Omawiana funkcja nosi nazwę Picks for you. Niestety, początkowo będzie współpracowała tylko z systemami typu Smart Home.

Tryb samochodowy oraz usprawnienia funkcji Duplex

Poprawek doczeka się także funkcja Duplex, obecnie umożliwiająca rezerwowanie stolików w restauracjach. Nowy Asystent będzie potrafił wykonywać kilka innych czynności, takich jak zamawianie samochodu do wynajęcia lub „zaklepywanie” biletów do kina na wybraną godzinę. Aplikacja wypełni przy tym wszelkie potrzebne formalności (zostaniemy zapytani o potwierdzenie danych).

Kolejną ciekawą nowość ma stanowić tzw. Driving Mode – specjalny tryb z odpowiednio dostosowanym interfejsem, który ułatwi korzystanie z różnych narzędzi w czasie prowadzenia samochodu. Funkcję będziemy mogli aktywować wypowiadając zdanie „Hey Google, let’s drive” (w wolnym tłumaczeniu „Hej Google, pojeździjmy”).

Nowa wersja Asystenta Google pojawi się jeszcze w tym roku. W pierwszej kolejności otrzymają ją smartfony z serii Pixel. Niestety, trudno powiedzieć, kiedy z omawianych tu usprawnień będą mogli skorzystać polscy użytkownicy – rodzima wersja asystenta wciąż nie posiada licznych funkcji, które obecnie są dostępne w USA i Wielkiej Brytanii.

  1. Asystent Google – strona oficjalna
  2. Asystent Google po polsku – co to jest i co potrafi?