Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 września 2021, 17:00

Pierwsza cywilna podróż w kosmosie - Netflix pokaże start na żywo

W ciągu kilku godzin zobaczymy kosmiczne wydarzenie. Czwórka astronautów amatorów będzie uczestniczyć w pierwszym prywatnym locie orbitalnym, a transmisję na żywo obejrzymy na platformie Netflix.

W SKRÓCIE:
  • Pierwszy prywatny lot orbitalny będzie transmitowany na platformie Netflix;
  • czwórka astronautów spędzi trzy dni w kapsule Crew Dragon na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Pierwsza cywilna misja orbitalna będzie streamowana na platformie Netflix. Inspiration4, bo taką nazwę ona nosi, zabierze na pokładzie statku kosmicznego Crew Dragon czwórkę astronautów amatorów. Spędzą oni na orbicie trzy doby, oprócz eksperymentowania próbując zebrać 200 milionów dolarów dla St. Jude Children’s Research Hospital. Transmisja na żywo poprzez Netflixa ma w tym pomóc. Start wydarzenia nastąpi w nocy ze środy na czwartek 16 września, ok. godziny 1:00 czasu polskiego.

Przekaz będzie można oglądać także na netflixowym kanale YouTube, tak jak widać wyżej. Choć żadne z członków misji nie ma doświadczenia w lotach kosmicznych NASA lub SpaceX, nie można powiedzieć, by załoga była całkowitymi żółtodziobami. Odbyła sześciomiesięczne szkolenie, z którego ma powstać serial Countdown: Inspiration4. W kosmos polecą:

  • Jared Isaacman – dowódca i zarazem fundator misji, miliarder, założyciel i CEO platformy płatniczej Shift4, współzałożyciel Draken International – firmy świadczącej usługi dla USAF. Obecnie ma 38 lat, a za sobą 6000 godzin „oblatanych” różnymi samolotami (w tym myśliwcami), a także kilka rekordów, m.in. w szybkości lotu dookoła świata małym odrzutowcem;
  • Hayley Arceneaux – oficer medyczny. Ma 29 lat i pracuje w St. Jude Children’s Research Hospital. Będzie pierwszą osobą na orbicie z protezą w ciele (posiada metalowe elementy stabilizujące kości lewej nogi), a także najmłodszą Amerykanką w kosmosie;
  • Christopher Sembroski – specjalista misji, 41-letni inżynier danych w Lockheed-Martin, były pracownik USAF. Kosmos i astronomia to jego hobby;
  • Sian Proctor – pilot misji, 51-letnia profesor geologii i nauk planetarnych oraz specjalistka ds. komunikacji naukowej. Uczestniczyła w kilku programach NASA, m.in. Hawaii Space Exploration Analog and Simulation (HI-SEAS). Jest także majorem w Civil Air Patrol, federalnej korporacji służącej USAF.

To nie jest oczywiście pierwsza komercyjna misja kosmiczna. Niedawne loty Richarda Bransona (Virgin Galactic) i Jeffa Bezosa (Blue Origin) dotarły jednak tylko na granicę przestrzeni kosmicznej. Statek kosmiczny Crew Dragon z misją Inspiration4 wystartuje z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego, a wyniesiony zostanie przez rakietę Falcon 9 na tzw. LEO, czyli niską orbitę okołoziemską. Aktualne wiadomości o misji można śledzić na jej koncie Twitterze. I oczywiście zapraszamy do oglądania transmisji.

Pierwsza cywilna podróż w kosmosie - Netflix pokaże start na żywo - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.