Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 lutego 2021, 13:49

autor: Adrian "Ness" Piotrowski

AMD Ryzen 5000 wysoce awaryjne według raportu firmy PowerGPU

Firma PowerGPU, zajmująca się składaniem zestawów komputerowych, opublikowała na Twitterze statystykę, z której wynika, że awaryjność najnowszych procesorów AMD może sięgać prawie 20 procent. Tweet został już usunięty, ale wywołał duże poruszenie.

W skrócie

  • Portal PowerGPU stwierdził, że prawie 20% procesorów Ryzen 9 5950X, które otrzymali, miało wady fabryczne.
  • Ten sam problem, ale już na mniejszą skalę, ma dotyczyć pozostałych procesorów serii Zen 3 oraz płyt głównych tej samej firmy.
  • Oryginalny tweet został już usunięty, ale wciąż toczy się dyskusja na temat słuszności zarzutów.

Portal PowerGPU, zajmujący się składaniem zestawów komputerowych, na swoim twitterowym koncie zgłosił niepokojącą statystykę. Wynika z niej, że na 50 procesorów AMD Ryzen 9 5950X wysłanych do ich firmy aż osiem miało wady fabryczne uniemożliwiające uruchomienie jednostki. Problem dotknął pozostałe CPU z serii Zen 3, jednak nie było to tak dotkliwe jak w przypadku najmocniejszego Ryzena 9. Dla porównania, według twórców strony, przez ostatnie dwa lata otrzymali tylko jeden uszkodzony procesor Intela. Dzisiaj w godzinach porannych tweet z tymi informacjami został usunięty przez autorów.

AMD Ryzen 5000 wysoce awaryjne według raportu firmy PowerGPU - ilustracja #1
Oryginalny tweet, który został już usunięty przez autora.

Jak się okazało, nie tylko procesory AMD miały okazać się nadzwyczaj wadliwe. PowerGPU twierdzi, że każdego tygodnia niezdatnych do działania było co najmniej 3-5 płyt głównych AMD opartych na nowym chipsecie 500, które otrzymali.

Reakcja na podane rewelacje była mieszana. Niektórzy twierdzą, że autor oryginalnego tweeta miał po prostu pecha i jego przykłady powinny być traktowane wyłącznie w kategorii dowodu anegdotycznego. Jeden z użytkowników podesłał dane pochodzące z największego niemieckiego sklepu komputerowego Mindfactory. Świadczą one o tym, że dla większości nowych procesorów AMD wskaźnik reklamacji wynosi około 0,5 procenta.

Inny internauta, znany koreański insider o nicku harukaze5719, powołując się na słowa innej firmy składającej zestawy komputerowe, twierdzi, że reprezentatywna próbka jest zbyt mała, by można było dojść do jakichkolwiek wniosków, aczkolwiek zauważa, że w ostatnim czasie pojawiły się tematy zgłaszające problemy z CPU działającymi na chipsetach B550 lub X570.

Ostatnie miesiące były bardzo udane dla marki AMD. W styczniu firma poinformowała, że miniony rok był dla nich sukcesem, jeżeli chodzi o wyniki finansowe. Ponadto recenzje procesorów serii Zen 3 były bardzo pozytywne. Czy powyższe informacje okażą się burzą w szklance wody, czy faktycznie AMD będzie musiało zmierzyć się z problemem awaryjności swoich podzespołów?

AMD Ryzen 5000 wysoce awaryjne według raportu firmy PowerGPU - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.