Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 listopada 2018, 12:45

autor: Adrian Werner

Nadchodzi PC Classic, czyli urządzenie z grami z ery DOS

Firma Unit-e Technologies zapowiedziała PC Classic, czyli małe urządzenie wzorowane na tzw. retrokonsolach, które pozwoli zagrać w kilkadziesiąt klasycznych gier opracowanych z myślą o systemie DOS.

Prototyp urządzenia nie zachwyca urodą. - Nadchodzi PC Classic, czyli urządzenie z grami z ery DOS - wiadomość - 2018-11-18
Prototyp urządzenia nie zachwyca urodą.

Nintendo Classic Mini: Nintendo Entertainment System oraz Nintendo Classic Mini: Super Nintendo Entertainment System, czyli miniaturowe wersje klasycznych konsol 8- i 16-bitowych, odniosły wielki sukces, znajdując łącznie ponad 10 mln nabywców. Zachęciło to innych producentów do tworzenia podobnych urządzeń. Wkrótce może dołączyć do nich PC Classic.

Urządzenie pozwoli na wygodną zabawę w klasyczne gry pecetowe z lat 80. i 90., opracowane z myślą o systemie DOS. PC Classic ma zadebiutować z co najmniej trzydziestoma tytułami, a potem możliwe będzie dokupywanie kolejnych. Co ciekawe, produkcje zostaną skonfigurowane tak, aby można było w nie grać za pomocą pada, choć nie zabraknie także opcji zabawy za pomocą myszki i klawiatury.

PC Classic ma kosztować 99 dolarów, a premiera zaplanowana została na wiosnę przyszłego roku. Za projekt odpowiada mała firma Unit-e Technologies, która aby zrealizować te wszystkie plany, uruchomi wkrótce zbiórkę pieniędzy na Kickstarterze.

Trudno ocenić szanse powodzenia tego projektu. Nowe wersje starych konsol cieszą się dużym wzięciem, ale oferują one gry opracowane od podstaw z myślą o padach, które często są dzisiaj trudne do dostania. W przypadku PC wiele z największych klasyków wydanych na system DOS można bez problemu kupić w dystrybucji cyfrowej, zmodyfikowane tak, aby działały na współczesnych pecetach.

Przypomnijmy na koniec, że sukcesy Nintendo w tej kategorii zainspirowały wielu naśladowców. W grudniu do sprzedaży trafi PlayStation Classic, a w przyszłym roku Sega Genesis Mini. Na rynku dostępne jest już również TheC64 Mini, pozwalające na granie w produkcje z komputera Commodore 64 oraz Atari Retro Handheld, czyli przenośna konsola bazująca na Atari 2600.

  1. PC Classic – strona oficjalna
sprzęt i softoldskul / retro komputer konsole stacjonarne PC Classic DOS Unit-e Technologies PC