Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 maja 2019, 20:29

Microsoft opatentował przystawkę dla niewidomych do kontrolera

Microsoft kontynuuje wsparcie dla osób niepełnosprawnych – w tym przypadku niewidomych. Amerykański gigant opatentował specjalną przystawkę, która umożliwia wyświetlanie tekstu za pomocą alfabetu Braille’a.

Xbox One może ułatwić niewidomym cieszenie się wirtualną rozrywką. - Microsoft opatentował przystawkę dla niewidomych do kontrolera - wiadomość - 2019-05-06
Xbox One może ułatwić niewidomym cieszenie się wirtualną rozrywką.

Niecały rok temu Microsoft zaprezentował kontroler przeznaczony dla osób z upośledzeniem ruchowym – głównie kończyn górnych. Tym razem amerykański gigant postanowił poświęcić uwagę osobom niewidomym. W Internecie opublikowano patent przystawki do pada Xboksa One, który wyświetlać ma komunikaty w języku Braille’a.

Patent zgłoszono pod koniec ubiegłego roku, jednak upubliczniony został 2 maja. Jak dowiedzieć się można z jego treści, opublikowanej przez serwis LetsGoDigital, przystawka może być dołączana pod spodnią część standardowego kontrolera do Xboksa One. Jej zadaniem jest konwersja komunikatów dźwiękowych i tekstowych za pomocą alfabetu Braille’a. Dzięki tej funkcjonalności, niepełnosprawni będą mogli przeczytać widoczne na ekranie napisy, jak chociażby menu główne czy samouczki. O ile sprawa konwersji wyświetlanego tekstu jest oczywista, o tyle zamiana komunikatów dźwiękowych na pismo Braille’a wydaje się być ukłonem także w kierunku jeszcze bardziej poszkodowanych graczy.

Schemat nakładki. - Microsoft opatentował przystawkę dla niewidomych do kontrolera - wiadomość - 2019-05-06
Schemat nakładki.

Nakładka ma być także wyposażona w sześć łopatek, które umożliwią niewidomym pisanie za pomocą alfabetu Braille’a. Pojawić ma się możliwość odczytywania i konwersji mowy, co pozwoli na komunikację w czasie rozgrywki wieloosobowej.

Należy mieć na uwadze, że jak na razie jest to tylko patent. Microsoft musi jeszcze stworzyć działające urządzenie i wprowadzić je na rynek.