Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 kwietnia 2020, 10:52

autor: Sodar

Majowa aktualizacja Windows 10 przyspieszy komputer

Microsoft zamierza niedługo opublikować aktualizację May 2020 Update, dzięki której niektórzy użytkownicy odczują wzrost prędkości działania systemu Windows 10.

Majowa aktualizacja Windows 10 przyspieszy komputer - ilustracja #1
Poprawę wydajności odczują głównie posiadacze starszych HDD

Poprawka do Windows 10, nazwana po prostu may 2020 update, będzie dotyczyć m.in. mechanizmu indeksowania plików. Jak donosi serwis Windows Latest, powinna ona pojawić się w przeciągu kilku tygodni w formie dużej aktualizacji, zawierającej wiele innych ulepszeń. Modyfikacja usługi wyszukiwania powinna przyspieszyć wiele komputerów. Być może dzięki temu mniej osób zdecyduje się na wyłączenie indeksowania.

W SKRÓCIE:
  • aktualizacja wprowadzi zmiany w algorytmie mechanizmu indeksowania plików Windows;
  • poprawki w indeksowaniu zawartości zmniejszą wpływ tej usługi na pracę komputera i co za tym idzie, poprawią jego wydajność.

Prędkość wyszukiwania zawartości w Windows zależy m.in. od ciągłego indeksowania plików. To dlatego wyniki w okienku Search pojawiają się tak szybko. Nie odbywa się to jednak bez kosztów. A są nimi zajmowanie zasobów procesora, pamięci RAM i dodatkowa praca dysku. Choć mechanizm został dopracowany tak, by działać w tle i wyłączać się, gdy użytkownik sięga po wydajność komputera, to jednak wiele osób twierdzi, że odczuwa jego obecność.

Użytkownicy ci często wyłączają indeksowanie, by nie zajmowało ono zasobów. Według nich przyspiesza to działanie komputera. Microsoft, wychodząc naprzeciw takim praktykom, pracuje nad usprawnieniami algorytmu indeksowania. Największe przyspieszenie pracy odczują posiadacze starszych dysków twardych, szczególnie tych wolniejszych, obracających talerzami z prędkością 5400 RPM. A takie można jeszcze spotkać np. w laptopach.

Użytkownicy nowszych komputerów, z dyskami SSD też mogą zauważyć różnicę. Choć dotyczyć ona będzie tylko osób, które odnotowały wysokie użycie procesora wywołane przez usługę indeksowania. Po zainstalowaniu aktualizacji problem nie powinien być już więcej zauważalny. Poprawka zmieni też sposób wyświetlania dysków w zakładce Wydajność menedżera zadań. Teraz rozpoznawany będzie ich rodzaj, HDD lub SSD, zamiast zwykłej numeracji, jak dotychczas.

Ostatnia aktualizacja: 2020-04-29

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.