Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 maja 2019, 15:39

autor: Grzegorz "Grzechu" Rosa

Laptopy z procesorami Intel Ice Lake już w najbliższych miesiącach

Według prezentacji z targów Computex, nowa architektura i poprawiona wydajność to cechy 10. generacji procesorów Intel Core Ice Lake. Czy wielkie obietnice „Niebieskich” zostaną spełnione? Przekonamy się już niedługo.

Laptopy z procesorami Intel Ice Lake już w przyszłym miesiącu - ilustracja #1

Po czterech latach pracy, na Computex 2019 Intel wreszcie zaprezentował nową generację procesorów, którą nazwano Ice Lake. Mają one zastąpić zasłużone już w bojach procesory Sky Lake i wprowadzić najnowszy standard procesu technologicznego 10 nm. Początkowo 10. generacja procesorów zostanie nam przedstawiona tylko w laptopach. Pierwsze w kolejce do premiery są modele z serii Intel Core Ice Lake-U i3, i5 oraz i7 pracujące w stosunkowo niskim TDP (kolejno 9 W, 15 W i 28 W). Najdroższy z wariantów i7 pozwoli nam wykorzystać 4 rdzenie fizyczne i 8 logicznych o maksymalnym taktowaniu 4,1 GHz. Jak ogłosił Intel, sprzęt wyposażony w te procesory już wędruje do sklepów.

Ice Lake przedstawiony w teorii… - Laptopy z procesorami Intel Ice Lake już w przyszłym miesiącu - wiadomość - 2019-05-28
Ice Lake przedstawiony w teorii…

Nowa generacja zapowiada ciekawe ulepszenia w obszarze wykorzystania pamięci RAM i zintegrowanego GPU. W końcu bez używania profili w BIOS-ie uruchomimy pełne taktowanie kości DDR4-3200. A co do zintegrowanej karty graficznej, Intel podniósł w niej taktowanie do 1,1 GHz. Na udostępnionym wykresie możemy zobaczyć, że zadecyduje to o niemal dwukrotnym wzroście wydajności w niektórych grach.

… a tu Ice Lake w praktyce. - Laptopy z procesorami Intel Ice Lake już w przyszłym miesiącu - wiadomość - 2019-05-28
… a tu Ice Lake w praktyce.

Jakie zmiany będą najistotniejsze względem poprzedniej generacji procesorów mobilnych Sky Lake? Przede wszystkim odczujemy wzrost wydajności na poziomie 18% w przypadku IPC (poprawiona komunikacja międzyprocesorowa), co wg Intela bezpośrednio wpłynie na 40% wzrost surowej wydajności układu CPU. Nie wiadomo jeszcze, jaki wzrost fps-ów zanotujemy dzięki temu w grach.

Istotną informacją dla osób pracujących lub grających na laptopach jest również wydłużony czas pracy na baterii. Niebiescy chwalą się, że usprawnili bilans energetyczny aż do 16 godzin. Przy odpowiednich ustawieniach jasności ekranu i obciążeniu laptopa, będziemy mogli korzystać z urządzenia nawet przez cały dzień na jednym ładowaniu.

W tym momencie Intel skupia się nie tylko na prezentacji możliwości układu mobilnego, ale poświęca też czas na przygotowanie wersji desktopowej. Producent zdradził już szczegóły CPU w litografii 10 nm, w tym zaplanowaną datę premiery.