Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 października 2018, 10:35

autor: Aquma

Kto ma najszybszy internet? Steam prawdę Ci powie

Dzięki zbieranym przez Steam statystykom dotyczącym prędkości Internetu oraz ilości danych ściąganych w poszczególnych krajach, wiemy, gdzie na świecie można liczyć na najszybsze łącze.

Jak szybki jest Internet w Polsce? - Kto ma najszybszy internet? Steam prawdę Ci powie - wiadomość - 2018-10-02
Jak szybki jest Internet w Polsce?

W SKRÓCIE:

  1. Polacy w tydzień ściągnęli ze Steam 4,1 PB danych, ze średnią prędkością 20,2 Mbps;
  2. Mamy wolniejszy Internet od Amerykanów, Chińczyków, Niemców i Brytyjczyków, ale szybszy od Francuzów, Włochów i Greków;
  3. Pośród polskich dostawców królują Orange Światłowód, UPC oraz INEA;
  4. Jeśli możesz, postaw na kabel – bywa niemal pięć razy szybszy od najlepiej notowanych rozwiązań mobilnych.

Dzięki statystykom gromadzonym przez serwis Steam, możemy sprawdzić, w których krajach użytkownicy platformy pobierają najwięcej danych, a także gdzie robi się to najszybciej. Polacy wypadają w tym zestawieniu dość przeciętnie (choć i tak lepiej od paru innych, bardziej rozwiniętych narodów) – w ciągu ostatniego tygodnia pobraliśmy zaledwie 4,1 PB (petabajta, czyli 4100 terabajtów, co stanowi około 1,5% ruchu światowego), ze średnią prędkością 20,2 Mbps (dane z wczoraj).

„Mapa” Internetu według Steam.
„Mapa” Internetu według Steam.

Prędkość łącza i ilość danych pobieranych w ostatnim tygodniu z platformy Steam

Kraj

Pobrane dane

Prędkość

Chiny

36,7 TB

42,6 Mbps

USA

43,5 PB

41,8 Mbps

Antarktyka

3 GB

41,3 Mbps

Wielka Brytania

9,4 PB

28,9 Mbps

Niemcy

14,2 PB

25,7 Mbps

Ukraina

2,7 PB

25,5 Mbps

Rosja

18,1 PB

25,2 Mbps

Polska

4,1 PB

20,2 Mbps

Francja

6,8 PB

16,8 Mbps

Włochy

1,9 PB

16,3 Mbps

Białoruś

709,8 TB

15,8 Mbps

Grecja

591,1 TB

11,3 Mbps

Jak widać, pobieramy zdecydowanie mniej (i wolniej) od Amerykanów, Brytyjczyków, Chińczyków, Niemców czy Rosjan. Za plecami mamy natomiast Włochów, Greków i – co ciekawe – Francuzów. Interesującym przypadkiem jest Ukraina, która – dość zaskakująco – może się w tym zestawieniu pochwalić lepszą prędkością Internetu od nas (ale mniejszą ilością ściąganych danych, co może, ale nie musi, sugerować wyższy poziom piractwa).

W co grają w Antarktyce?

Kto ma najszybszy internet? Steam prawdę Ci powie - ilustracja #3

W powyższych danych zastanawia też jeden detal – Antarktyka. Kto i w co tam gra? Może chodzić o pewnego pracownika stacji badawczej Amundsen-Scott, lubiącego spędzać wolny czas przy Cywilizacji VI. Ukrywający się pod pseudonimem AStrangerWCandy użytkownik w sierpniu tego roku wrzucił do sieci interesujące zdjęcia, na których widnieje jego miejsce pracy, wiernie odtworzone w produkcji studia Firaxis Games.

Polskie ISP – które firmy w czołówce?

Steam zbiera też dane dotyczące konkretnych operatorów, przy czym są one interesujące m.in. dlatego, że w zestawieniu widzimy obok siebie zarówno dostawców stacjonarnych, jak i mobilnych. Podstawowy wniosek jest taki, że jeśli chcemy ściągać dużo i szybko, zdecydowanie należy postawić na Internet stacjonarny, bowiem może on być nawet kilkukrotnie szybszy. Z informacji wynika też, że w Polsce mamy tylko trzy duże firmy oferujące Internet o średniej prędkości powyżej 50 Mbps. Są to: Orange Światłowód (64,2 Mbps), UPC Polska (55,9 Mbps) oraz INEA (52 Mbps). Nieźle wypada również Vectra Broadband (45,2 Mbps).

Dostawca

Prędkość

Orange Światłowód

64,2 Mbps

UPC Polska

55,9 Mbps

INEA

52 Mbps

Vectra Broadband

45,2 Mbps

Multimedia Polska

29,4 Mbps

Netia

13,8 Mbps

T-mobile Polska

13,2 Mbps

Orange Polska

11,1 Mbps

Orange Mobile

10,4 Mbps

Play

7,9 Mbps

Zebrane statystyki oczywiście niekoniecznie muszą się pokrywać z Waszymi osobistymi doświadczeniami. Jeśli ktoś mieszka niedaleko nadajnika, prawdopodobnie może liczyć na Internet LTE o prędkości większej od tej prezentowanej w zestawieniu. Fakt, że na liście nie ma firmy, z którą macie podpisaną umowę (albo też wartość prezentowana w tabeli jest niższa od tej, która widnieje w papierach) nie oznacza też, że należy ruszać z widłami (i pisemną reklamacją) na jej siedzibę – wskazuje jedynie, że dany operator najprawdopodobniej ma więcej klientów preferujących nieco wolniejsze łącze albo też nie wszędzie jest w stanie zaoferować usługi na wysokim poziomie.

  1. Steam – strona oficjalna