Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 października 2020, 11:38

autor: Aquma

Kolejna premiera widmo; karty RTX 3070 będą praktycznie nie do dostania

Duński sklep Proshop jak dotychczas otrzymał zaledwie 6,7% ze wszystkich zamówionych egzemplarzy kart graficznych GeForce RTX 3070. Wygląda na to, że pomimo przesunięcia premiery o dwa tygodnie dostępność nowych układów Nvidii może być bardzo ograniczona.

W SKRÓCIE:

  1. duński sklep Proshop poinformował, że jak dotychczas otrzymał jedynie 106 z 4280 zamówionych RTX-ów 3070;
  2. dodatkowe 140 układów jest w drodze;
  3. są to informacje od jednego sklepu, w innych niekoniecznie jest tak samo.

Jakiś czas temu donosiliśmy o przesunięciu premiery GeForce’a RTX 3070 na koniec października. Powodem, dla którego Nvidia podjęła taką decyzję, miała być chęć uniknięcia problemów z dostępnością, z którymi mieliśmy do czynienia w przypadku rynkowego debiutu GeForce’a RTX 3080. Niestety, wygląda na to, że pomimo obsuwy w nadchodzących tygodniach może być ciężko zdobyć swój egzemplarz. Obecny poziom produkcji odpowiada tylko na kilka procent zapotrzebowania ze strony niektórych sprzedawców. Doniesienia są oparte na informacjach duńskiego sklepu Proshop, który zamówił 4280 egzemplarzy RTX-ów 3070 i na razie otrzymał 106 kart (kolejnych 140 jest w drodze – daje to podaż na poziomie 6,7%). Co gorsza, sytuacja wcale nie zmieniła się drastycznie w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Poniżej znajdziecie podsumowanie danych z 7 i 19 października.

Kolejna premiera widmo; karty RTX 3070 będą praktycznie nie do dostania - ilustracja #1
RTX 3070 w sklepie Proshop – liczba egzemplarzy (19 października).
Kolejna premiera widmo; karty RTX 3070 będą praktycznie nie do dostania - ilustracja #2
RTX 3070 w sklepie Proshop – liczba egzemplarzy (7 października).

Redaktorzy serwisu VideoCardz wskazują, że produkcja może teraz przyspieszyć, co jest związane z faktem, że w Chinach skończył się tzw. Złoty Tydzień (święto narodowe). Niestety, pomimo tego szanse na dostarczenie do sklepów wszystkich zamówionych układów graficznych GeForce RTX 3070 wydają się być bardzo małe. Oczywiście należy pamiętać, że doniesienia są oparte na informacjach od jednej firmy i niekoniecznie są reprezentatywne w skali całego rynku.

Warto odnotować, że w przypadku mocniejszych kart GeForce RTX 3080 oraz GeForce RTX 3090 sytuacja nie jest o wiele lepsza. Sklep Proshop otrzymał zaledwie 6,9% zamówionych RTX-ów 3080 i 10,4% egzemplarzy układu RTX 3090. O problemach z dostępnością tych produktów informują również polskie sklepy internetowe.

Warto przypomnieć, że dzień przed premierą RTX-a 3070 odbędzie się konferencja AMD, na której „czerwoni” zaprezentują sprzęt konkurencyjny dla omawianego GPU – Radeony z serii RX 6000. Jeśli nowe propozycje koncernu dr Lisy Su będą warte uwagi, a problemy z dostępnością urządzeń „zielonych” faktycznie są tak poważne, to sytuacja może odbić się Nvidii poważną czkawką (oczywiście o ile AMD nie znajdzie się w podobnym położeniu).

  1. Ranking kart graficznych Nvidia i AMD | lipiec 2020
  2. Wymiana i montaż karty graficznej – jak zrobić to dobrze
  3. Jakie karty graficzne kupują Polacy przed premierą GeForce RTX 3070 i 3080
  4. Nvidia – strona oficjalna
  5. AMD – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.