Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 12 lipca 2018, 10:07

autor: Osti

Kryzys w sprzedaży kart graficznych; AMD notuje nawet 60% mniej zakupów GPU

TUL Corporation, jeden z największych partnerów Add-in-Board firmy AMD, stracił 60% przychodów przez trwający od początku kwartału kryzys kryptowalut.

Czy przez problemy kryptowalut AMD dotknie kryzys? - Kryzys w sprzedaży kart graficznych; nawet 60% mniej zakupów kart z logiem AMD - wiadomość - 2018-07-12
Czy przez problemy kryptowalut AMD dotknie kryzys?

Od jakiegoś czasu pojawiają się liczne symptomy świadczące o tym, że rynek kryptowalut dotknął kryzys. Spadająca opłacalność „kopalni” odbija się echem wśród producentów kart graficznych. Jednym z nich jest ekskluzywny partner firmy AMD - TUL Corporation, którego przychody spadły o 60% w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że drastyczny spadek sprzedaży kart jest bezpośrednio związany właśnie z końcem boomu na kryptowaluty, który obserwowaliśmy mniej więcej od połowy 2017 roku. Sprzęt AMD cechował się najwyższym współczynnikiem opłacalności, jeśli chodzi o ich wydobycie. Prym wiodły tutaj karty z serii RX Vega, których zakup był prawie niemożliwy w czasie szczytowego zainteresowania kryptowalutami, takimi jak BitCoin.

TUL Corporation jest jednym z największych partnerów Add-in-Board AMD. Zarejestrowana w Tajwanie firma produkowała karty graficzne pod marką PowerColor. Co równie ważne, TUL jest jedynym partnerem AMD, który równocześnie w ogóle nie współpracuje z konkurencją – Nvidią.

Wyniki finansowe (podane w dolarach tajwańskich) TUL Corporation nie napawają optymizmem. - Kryzys w sprzedaży kart graficznych; nawet 60% mniej zakupów kart z logiem AMD - wiadomość - 2018-07-12
Wyniki finansowe (podane w dolarach tajwańskich) TUL Corporation nie napawają optymizmem.

Opublikowane przez TUL Corporation wyniki finansowe za ostatnie półrocze świadczą dobitnie o kryzysie na rynku kart graficznych – szczególnie tych, które uważane były za najbardziej opłacalne w kontekście kopalni kryptowalut. W marcu bieżącego roku korporacja zarobiła ponad 42 miliony dolarów, natomiast w czerwcu już tylko 13,2 miliona dolarów. Tajwańczycy w pierwszym kwartale sprzedali karty graficzne AMD Radeon o łącznej wartości 97,8 miliona dolarów. W drugim kwartale wynik ten spadł do 40,6 miliona dolarów – to mniej niż w samym tylko marcu.

W obliczu kryzysu na rynku kryptowalut AMD ze swoimi kartami graficznymi stoi z pewnością na gorszej pozycji niż Nvidia. Aktualna generacja Radeonów (zarówno flagowych, jak i tych ze średniej półki) nie jest wśród graczy tak popularna jak konkurencja w postaci GeForce’ów. Jakby tego było mało, Nvidia ma w zanadrzu kolejną serię nowych kart graficznych, które prawdopodobnie jeszcze pogłębią wydajnościową przepaść między konkurencyjnymi GPU.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.