Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 kwietnia 2018, 16:05

Intel zaprezentował nowe procesory ósmej generacji Coffee Lake

Choć wiele informacji na temat nowych procesorów Intela zdążyło już pojawić się w sieci, to dopiero dzisiaj nastąpiła oficjalna prezentacja tego, co zaserwuje nam koncern z Santa Clara. Poznajcie pełną linię procesorów ósmej generacji oznaczonej jako Coffee Lake oraz szereg innych nowości tego producenta.

Intel zaprezentował nowe procesory ósmej generacji Coffee Lake - ilustracja #1

Wiele informacji na temat nowej generacji procesorów Intel Coffee Lake jest już znanych – specyfikację poszczególnych modeli oraz ich możliwości poznaliśmy już wcześniej, dzięki czemu znamy listę kilkunastu układów, z Intel Core i7-8700K na czele. Poznaliśmy także linię niskonapięciowych układów z rodziny Kaby Lake Reloaded, wśród których znajdziemy bardzo popularne w tańszych laptopach czy ultrabookach modele Core i5-8250U oraz Core i7-8550U. Teraz czas na kolejne nowości ze strony tego koncernu.

Nowe procesory desktopowe oraz chipsety

Intel zaprezentował nowe procesory ósmej generacji Coffee Lake - ilustracja #2

Przegląd nowości zacznijmy od uzupełnienia oferty procesorów Intela jeśli chodzi o układy przeznaczone dla tradycyjnych pecetów. W działce średniego TDP w zakresie od 62 do 65W pojawiły się dwa modele Core i5 oraz jeden Core i3, dość solidnie wypełniające lukę pomiędzy najsłabszym w stawce Core i3-8100 a najmocniejszym Core i7-8700K. Sporym zainteresowaniem powinny się cieszyć zwłaszcza bardziej zaawansowane jednostki, czyli Core i5-8500 oraz i5-8600, czyli sześciordzeniowe CPU z wysokim taktowaniem bazowym (odpowiednio 3 i 3,1 GHz). Oprócz tego zaprezentowano również sześć nowych modeli o oznaczeniu „T” symbolizującym niskie zużycie energii – w przypadku tych układów TDP wynosi 35W i są to modele, które znajdą zastosowanie zwłaszcza w komputerach biurowych.

Intel zaprezentował nowe procesory ósmej generacji Coffee Lake - ilustracja #3

Wraz z procesorami na rynku debiutują także trzy nowe chipsety. Najbardziej zaawansowaną opcją jest H370 Express, który pod względem specyfikacji jest bardzo podobny do Z370. Oprócz tego na rynku zadebiutują chipsety ze średniej półki – Q370 i B360, natomiast H310 jest przeznaczony dla najmniej zaawansowanych CPU.

Procesory Intel Core-H – dla najmocniejszych laptopów

Intel zaprezentował nowe procesory ósmej generacji Coffee Lake - ilustracja #4

Osoby, które mają w planach kupno najbardziej wydajnych laptopów, teraz mogą szykować pieniądze. Właśnie zadebiutowały bowiem układy przeznaczone do notebooków, w tym pierwszy mobilny Core i9. Trzeba przyznać, że ich specyfikacja robi spore wrażenie i wygląda na to, że możemy szykować się na duży wzrost wydajności w najnowszych laptopach. Spośród siedmiu nowych CPU tylko dwa to układy czterordzeniowe – pozostałe propozycje to sześciordzeniowce. Najbardziej interesujący jest oczywiście model Intel Core i9-8950HK z częstotliwością bazową 2,9 GHz i aż 4,8 GHz w trybie Turbo. Co więcej – jest to procesor z odblokowanym mnożnikiem, czyli jednostka podatna na podkręcanie. Wszystkie nowe procesory przeznaczone dla laptopów oferują TDP na poziomie 45W.

Procesory do laptopów z układem graficznym Iris Pro

Intel zaprezentował nowe procesory ósmej generacji Coffee Lake - ilustracja #5

Oprócz najmocniejszych jednostek w notebookach już wkrótce pojawią się procesory wykorzystujące zintegrowane układy graficzne Iris Pro. To bardziej wydajne jednostki od standardowo wykorzystywanych w CPU tego koncernu GPU z rodziny Intel HD/UHD Graphics, które z pewnością zaoferują lepszą wydajność w starszych tytułach. Do notebooków trafią cztery nowe układy będące świetną alternatywą dla procesorów montowanych w ultrabookach za 4-5 tysięcy złotych. Oczywiście musimy poczekać na pierwsze benchmarki, by stwierdzić, co potrafią CPU z nowymi, zintegrowanymi „grafikami”

Nowe oznaczenie procesorów – Intel Optane Memory wykorzystywane na szerszą skalę

Intel zaprezentował nowe procesory ósmej generacji Coffee Lake - ilustracja #6

Jedną z najciekawszych nowinek Intela ostatnich miesięcy są moduły Intel Optane Memory – specjalne pamięci, które pozwalają na znaczące przyspieszenie działania dysków HDD bez konieczności wymieniania ich na nośniki SSD. Co więcej, podzespoły Intela są od nich jeszcze szybsze, co przekłada się na czas uruchamiania systemu czy też poszczególnych gier. Nie są one zbyt pojemne (aktualnie w sprzedaży znajdują się modele z 16 i 32 GB pamięci), ale wzrost wydajności przy ich wykorzystaniu jest zauważalny. Intel mocno stawia na tę technologię, czego efektem jest nowe oznaczenie procesorów, które będą trafiać do gotowych zestawów komputerowych – oznaczenia Core i5+, Core i7+ oraz Core i9+ wskażą, w których pecetach znajdziemy układy najnowszej generacji z modułami Intel Optane Memory. Ważną informacją z punktu widzenia użytkowników laptopów jest także fakt, iż spora część CPU nowej generacji dedykowanych laptopom także wspiera tę technologię, możemy więc spodziewać się, że już niebawem szybkie pamięci od Intela zawitają także do notebooków.

Trzeba przyznać, że nowa generacja procesorów od Intela wprowadza spore zmiany jeśli chodzi o wydajność i możliwości CPU. Duża część nowych układów to sześciordzeniowe, wielowątkowe jednostki o rozsądnym poborze energii, ciekawie zapowiada się także zestaw topowych propozycji skierowanych do laptopów, które w połączeniu z wydajną kartą graficzną powinny dać zestaw pozwalający na rozgrywkę w nowe tytuły w najwyższej jakości oprawy wizualnej. Warto także obserwować rozwój technologii Optane Memory – już teraz bardzo sensownej alternatywy dla nośników SSD. Osoby zamierzające oprzeć swoje nowe komputery z pewnością z otwartymi ramionami przyjmą cztery nowe chipsety dające znacznie większe pole manewru przy konstruowaniu peceta z procesorami Intel Coffee Lake.