Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 czerwca 2018, 14:05

autor: Konrad "Serek" Serafiński

Intel zapowiada dedykowane karty graficzne. Premiera w 2020 roku

Przed nami prawdopodobnie jedno z największych wydarzeń na runku GPU od dawna. Gracze przez lata przyzwyczaili się do dwóch gigantów na rynku niezintegrowanych kart graficznych. Może się to zmienić w 2020 roku, bo wtedy do AMD oraz Nvidii ma plan dołączyć Intel.

Intel zapowiada dedykowane karty graficzne. Premiera w 2020 roku - ilustracja #1

Potwierdziły się doniesienia o wejściu Intela na rynek dedykowanych kart graficznych. Pisaliśmy o tym już w kwietniu, kiedy jeden z analityków firmy Motley Fool, Ashraf Eassa umieścił za pośrednictwem Twittera informację, która jasno mówiła o chęci ,,wejścia na rynek z przytupem” przez firmę Intel. Na potwierdzenie pogłosek nie musieliśmy długo czekać. Wczoraj Intel (również na portalu Twitter) umieścił oficjalną notkę, że premiera ich układu graficznego nastąpi w 2020 roku. Podczas spotkania z analitykami rynkowymi potwierdził to CEO firmy, Brian Krzanich.

Intel zapowiada dedykowane karty graficzne. Premiera w 2020 roku - ilustracja #2

Niestety, w tym momencie nie znamy szczegółowej specyfikacji produktu ani jego możliwości. Wiemy, że pracuje nad nim Raja Koduri, który w listopadzie 2017 roku zasilił szeregi Intela. Wcześniej Koduri był odpowiedzialny za karty graficzne AMD oraz jest uważany za ojca architektury AMD Vega. Według niepotwierdzonych informacji Intel zamierza stworzyć dwie osobne serie kart. Pierwsza stworzona z myślą o graczach oraz druga, służąca do streamingu danych.

Wejście Intela na rynek procesorów graficznych może przynieść wymierne skutki dla graczy. Pojawienie się na horyzoncie nowego gracza może mieć wpływ na rozwój technologii oraz konkurencyjne ceny. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na kolejne informacje z obozu Intela.

  1. Oficjalna strona firmy Intel
  2. Intel zacznie produkcję dedykowanych kart grafiki dla graczy?
  3. Ośmiordzeniowe procesory Intel Core już niebawem?