Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 lutego 2019, 11:14

autor: ElMundo

Intel Pentium Gold G5620 – budżetowy procesor z zegarem 4,0 GHz

Seria Pentium od kilku lat kojarzy się z procesorami przeznaczonymi do tanich komputerów i laptopów, które nie charakteryzują się zbyt wielką wydajnością. Najnowszy model o oznaczeniu G5620 powinien być jednak ciekawym kompromisem pomiędzy niską ceną a odpowiednimi możliwościami.

Intel Pentium Gold G5620 – budżetowy procesor z zegarem 4,0 GHz - ilustracja #1

W sieci pojawiły się informacje na temat nowego przedstawiciela rodziny tanich procesorów Pentium Gold – model G5620 to pierwszy układ z tej serii, który będzie taktowany częstotliwością 4,0 GHz. Co ważne, dokona tego bez wykorzystania Turbo Boost, co tym bardziej każe zwrócić uwagę na jego możliwości.

Pentium Gold G5620 ma bazować na architekturze Coffee Lake – zostanie on wyprodukowany w 14-nanometrowym procesie produkcyjnym i zawierać będzie dwa rdzenie obsługujące cztery wątki. Na pokładzie znajdzie się 256 KB cache typu L2 na rdzeń oraz 4 MB współdzielonej pamięci cache L3.

Na wyposażeniu tego modelu nie zabraknie także zintegrowanego układu graficznego – to Intel UHD Graphics 630 z 24 jednostkami wykonawczymi. Procesor będzie obsługiwać pamięci RAM DDR4 taktowane częstotliwością 2400 MHz w trybie dual channel o maksymalnej pojemności 64 GB, a TDP tego modelu ustalono na 65W.

Nie znamy jeszcze oficjalnej wyceny CPU, ale informacje pojawiające się w sieci sugerują, że za ten model powinniśmy zapłacić około 100 dolarów. Jeśli te wieści się potwierdzą, to możemy mieć do czynienia z bardzo wydajnym i tanim CPU opartym na stosunkowo nowej architekturze. Tego dowiemy się na początku marca – wtedy też do sklepów ma trafić sześć innych modeli wchodzących w skład serii Pentium oraz Celeron.