Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 lipca 2022, 17:35

autor: Kamil Cuber

Intel szykuje potwora; przecieki pokazują wydajność nowej generacji procesorów

Według najnowszych informacji nowy model i9-13900K przyniesie znaczny wzrost wydajności w porównaniu ze swoim poprzednikiem.

Intel Core i9-13900K to flagowy procesor nadchodzącej trzynastej generacji Raptor Lake. Według informacji dostępnych na portalu Wccftech został on przetestowany w kilku popularnych benchmarkach, przynosząc bardzo pozytywne rezultaty. Czym więc może zaskoczyć nas potencjalna perła od Intela?

Platforma testowa: RTX 3060 Ti 8 GB, ASUS ROG Maximus Z690 Extreme, 32 GB pamięci DDR5-6400 (16 GB x 2). Źródło: Extreme Player.

Jako pierwsza rzuca się w oczy efektywność wielowątkowa nowego procesora. W przypadku benchmarku Cinebench R32 wzrost wydajności wynosi aż 40,2% w porównaniu do i9-12900K. Podobnie sytuacja ma się w przypadku Geekbencha, w którym rezultat poprawił się o 23%. Jednak prawdziwą przewagę procesor pokazał w programie Cinebench R20, gdzie uzyskał wynik ponad 2,3 raza większy od swego poprzednika. Prawdopodobnie jest to spowodowane dodaniem ośmiu energooszczędnych rdzeni E.

Intel szykuje potwora; przecieki pokazują wydajność nowej generacji procesorów - ilustracja #2
Wyniki benchmarku CPU-Z. Źródło: Extreme Player.

Wzrost nie ominął również wydajności jednowątkowej. I tak w Cinebenchu R32 wynosi on 13,2%, a w R20 14,1%. Warto przy okazji spojrzeć na wyniki testów przeprowadzonych w programie CPU-Z Bench. Jak łatwo zauważyć (na powyższym wykresie), wydajność obu procesorów przy identycznym taktowaniu jest prawie taka sama. Można więc przypuszczać, że Intel nie zmienił nic w architekturze swoich układów, a wzrost jest spowodowany wyższą częstotliwością pracy zegarów oraz większą ilością pamięci cache.

 

Intel szykuje potwora; przecieki pokazują wydajność nowej generacji procesorów - ilustracja #3
Źródło: Unsplash.com.

Choć są to jedynie wyniki modelu testowego, jesienią możemy liczyć na bardzo emocjonujące starcie między generacją Raptor Lake a nadchodzącą serią układów Ryzen 7000 od AMD.

Intel szykuje potwora; przecieki pokazują wydajność nowej generacji procesorów - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.