Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 marca 2019, 12:22

autor: Aquma

Huawei pozywa rząd USA

Koncern Huawei pozwał rząd Stanów Zjednoczonych. Firma zarzuca USA formułowanie fałszywych oskarżeń, kradzież e-maili oraz blokowanie konkurencji na rynku technologii 5G.

Huawei pozywa USA. - Huawei pozywa rząd USA - wiadomość - 2019-03-07
Huawei pozywa USA.

W SKRÓCIE:

  1. firma Huawei pozwała rząd Stanów Zjednoczonych;
  2. koncern zarzuca USA formułowanie fałszywych oskarżeń o szpiegostwo, wykradanie e-maili oraz blokowanie możliwości konkurowania na rynku 5G.

Na początku zeszłego roku donosiliśmy o poważnych oskarżeniach, które padły pod adresem chińskiego giganta technologicznego Huawei. Służby Stanów Zjednoczonych zarzuciły koncernowi wykorzystywanie sprzedawanych smartfonów do szpiegowania użytkowników, celem pozyskiwania informacji ważnych z perspektywy rządu w Pekinie. Aktywni szpiedzy mieli wręcz otrzymywać specjalne premie. W styczniu 2019 r. lista oskarżeń wydłużyła się, a dodatkowo w sprawie pojawił się także polski wątek, kiedy dwaj pracownicy firmy zostali zatrzymani przez ABW.

Huawei konsekwentnie odpiera zarzuty. Wygląda jednak na to, że w tym przypadku nie skończy się na komunikatach i werbalnych lub pisemnych wyrazach protestu. Koncern postanowił bowiem… pozwać rząd Stanów Zjednoczonych. Stosowne dokumenty zostały złożone w sądzie federalnym w stanie Texas.

Nie twierdzimy, że jesteśmy doskonali. Nie twierdzimy, że zawsze produkujemy doskonały kod ani że w każdym przypadku za pierwszym razem poprawnie wykonujemy każde działanie. Żadna organizacja na świecie nie może powiedzieć czegoś takiego. Możemy natomiast stwierdzić, że będziemy nadal inwestować miliardy dolarów w badania, rozwój oraz bezpieczeństwo - powiedział w czasie konferencji prasowej John Suffolk, dyrektor odpowiedzialny w Huawei za cyberbezpieczeństwo i kwestie związane z prywatnością.

Co ciekawe, pozew nie dotyczy wyłącznie fałszywych zdaniem firmy oskarżeń o szpiegostwo – koncern postanowił odpłacić USA pięknym za nadobne i zarzucił służbom tego kraju hakowanie serwerów Huawei w celu pozyskiwania z nich e-maili, a także blokowanie możliwości swobodnej rywalizacji na rynku technologii 5G.

Huawei nie posiada i nigdy nie będzie umieszczał żadnych luk typu backdoor... i nie pozwoli na to nikomu innemu – stwierdził Guo Ping, rotacyjnie pełniący funkcję prezesa rady nadzorczej firmy.

To bez wątpienia interesujący zwrot akcji w ciągnącej się sprawie szpiegostwa w chińskim koncernie. Ciekawe, której ze stron zawierzy amerykański sąd.

  1. Huawei – strona oficjalna