Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 kwietnia 2020, 10:30

autor: Laty

Huawei może zostać nowym graczem na rynku kart graficznych

Huawei rekrutuje pracowników do nowego działu firmy, którego zadaniem będzie budowa serwerowych kart graficznych. Mogą być one jednym z ostatnich elementów potrzebnych do uzyskania przez Chiny niezależności technologicznej.

Huawei może zostać nowym graczem na rynku kart graficznych - ilustracja #1
Serwerowe karty graficzne mogą bazować na układzie Ascend 910.

Portal The Elec poinformował, że Huawei w tym roku spróbuje wejść na rynek serwerowych kart graficznych, od lat zdominowany przez firmy AMD i Nvidia. Koncern otworzył w Korei Południowej nową filię, do której zatrudnia byłych pracowników Nvidia Corporation. Należy zaznaczyć, że już w ubiegłym roku stworzył on urządzenie, które pod wieloma względami przypomina kartę graficzną, jednak nie służy do wyświetlania grafiki. Huawei Atlas 300 to akcelerator AI bazujący na układzie Ascend 310. Teraz chiński producent wypuścił jeszcze wydajniejszy Ascend 910, co może sugerować chęć stworzenia serii serwerowych procesorów graficznych.

Huawei może zostać nowym graczem na rynku kart graficznych - ilustracja #2
Tak prezentuje się Atlas 300.

Istnieje co najmniej jeden powód, dla którego Huawei chce wejść na rynek procesorów graficznych. Chiński rząd zapowiedział, że do 2022 roku wymieni cały sprzęt i oprogramowanie w instytucjach publicznych i rządowych. Nowa technologia nie ma jednak pochodzić z Zachodu – wszystkie podzespoły i systemy mają być zamawiane u krajowych producentów, więc wysiłki Huawei mogą być związane z państwowym planem niezależności technologicznej. Przypomnijmy, że Chiny od lat wspierają firmy z branży IT i mają już rodzimych producentów systemów operacyjnych, płyt głównych oraz procesorów. Jeśli Huawei uda się stworzyć konkurencyjną kartę graficzną dla serwerów, to firma będzie mogła rozszerzyć ofertę również na rynku konsumenckim.

Jak wiemy, Chińczykom nie brakuje zapału ani środków, aby zaistnieć na nowym rynku. Jeśli tylko korporacja wykorzysta talent inżynierów i posiadane zasoby, to nowe procesory graficzne mogą rzucić wyzwanie konstrukcjom pozostałych producentów.

Ostatnia aktualizacja: 2020-04-14

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.