Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 marca 2015, 14:55

autor: Góral

GeForce Titan X nowym potworem firmy Nvidia

Koncern Nvidia ujawnił podczas Game Developers Conference kartę GeForce Titan X, która ma być najbardziej zaawansowanym GPU świata. Nie znamy wszystkich szczegółów, ale zdradzono, że układ posiadać ma 8 miliardów tranzystorów i 12 GB pamięci.

Podczas Game Developers Conference firma Nvidia ujawniła potężną kartę graficzną GeForce Titan X opartą na architekturze Maxwell. Układ posiadać ma aż 12 GB pamięci i 8 miliardów tranzystorów, co sprawia, że będzie to „najbardziej zaawansowane GPU na świecie”. Niestety nie podzielono się szczegółową specyfikacją (ma ona zostać ujawniona za kilkanaście dni na GPU Technology Conference), ale za to firma Epic Games opublikowała demo technologiczne Kite (do obejrzenia powyżej), które pokazuje możliwości silnika Unreal Engine 4 wykorzystującego moc drzemiącą w Titan X. Według zapewnień dewelopera, wszystko, co widzimy na nagraniu jest generowane w czasie rzeczywistym, a animacja utrzymuje poziom 30 klatek na sekundę.

GeForce Titan X będzie najbardziej zaawansowanym GPU. - GeForce Titan X nowym potworem firmy Nvidia - wiadomość - 2015-03-05
GeForce Titan X będzie najbardziej zaawansowanym GPU.
GeForce Titan X w skrócie:
  • Potężna karta graficzna firmy Nvidia
  • Posiadać ma 8 miliardów tranzystorów i 12 GB pamięci
  • Szczegółową specyfikację poznamy za kilkanaście dni na GPU Technology Conference

Moc układu zaprezentowano także na przykładzie dema Thief in the Shadows, które zostało stworzone z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift. Titan X współpracujący z Unreal Engine 4 w tym przypadku umożliwił generowanie ponoć doskonałego obrazu w płynnych 90 klatkach na sekundę.

Na ten moment to wszystko, co wiemy. Na dalsze szczegóły, w tym ujawnienie ceny tego potwora, musimy jeszcze poczekać. Plotkuje się jednak, że Titan X ma kosztować ponad 1,3 tys. dolarów (około 5 tys. zł). Co ciekawe, pierwszym posiadaczem karty został Tim Sweeney, współzałożyciel Epic Games, któremu podarowano nowy układ.