Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 października 2019, 12:30

autor: Aquma

Firefox 70 pozwala sprawdzić, kto Cię śledzi. Oto nowe funkcje

W sieci dostępna jest już nowa wersja przeglądarki Firefox, oznaczona numerem 70. Twórcy wzbogacili swój produkt o szereg atrakcyjnych nowości - jedna z nich umożliwia lepsze orientowanie się w tym, kto śledzi nasze ruchy w Internecie.

Nowy Firefox oferuje szereg usprawnień. - Firefox 70 pozwala sprawdzić, kto Cię śledzi. Oto nowe funkcje - wiadomość - 2019-10-23
Nowy Firefox oferuje szereg usprawnień.

Kolejna wersja przeglądarki Firefox - oznaczona numerem 70 - oferuje kilka nowych funkcji, takich jak automatyczne przełączanie ciemnego i jasnego motywu (w zależności od ustawień systemu operacyjnego) oraz usprawniony panel zarządzania kontem, który oferuje wygodniejszy dostęp do usług Monitor oraz Send. Najciekawszą nowością zdaje się być jednak możliwość generowania raportów w systemie Enhanced Tracking Protection, która pozwala się zorientować, kto śledzi nas z wykorzystaniem serwisów społecznościowych.

Przemysł wykorzystuje ciemne wzory (tzw. dark patterns - to termin, którym określa się podobne triki - przyp. red.), aby zmusić ludzi do „wyrażenia zgody" na zbieranie niewyobrażalnych ilości danych. Interfejsy zostały zaprojektowane tak, aby skłonić Cię do zgody na śledzenie Twojego zachowania podczas przeglądania stron internetowych - powiedziała serwisowi The Inquirer Selena Deckelmann, starsza dyrektor działu inżynierii pracującego nad Firefoksem.

Raporty narzędzia Enhanced Tracking Protection pozwalają nam zobaczyć, jakie ciasteczka i trackery znalazły się na naszym komputerze i zostały zablokowane w danym okresie. To umożliwia zorientowanie się, skąd wzięły się np. reklamy wyświetlane nam na Facebooku. Widzimy także próby stworzenia tzw. odcisku palca” (identyfikatora, który umożliwia poznanie tożsamości) oraz sytuacje, w których strona próbowała zainstalować na naszym komputerze program kopiący” kryptowaluty. Usługa Enhanced Tracking Protection współpracuje z nowym narzędziem Firefox Lockwise, który umożliwia sprawne zarządzanie hasłami i pozwala sprawdzić, które z nich mogły zostać złamane.

Nowości niewątpliwie wyglądają atrakcyjnie. Najnowszą wersję przeglądarki Firefox możecie pobrać z oficjalnej strony producenta.

  1. Mozilla – strona oficjalna