Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 maja 2019, 12:30

autor: Lazlo

Facebook wprowadzi kryptowalutę GlobalCoin w 2020 roku

Facebook pracuje nad własną kryptowalutą o nazwie GlobalCoin. Jak informuje BBC, jej testy mają wystartować jeszcze w tym roku, zaś w 2020 r. ma ona zostać wprowadzona do obrotu.

GlobalCoin ma zadebiutować w 2020 roku. - Facebook wprowadzi kryptowalutę GlobalCoin w 2020 roku - wiadomość - 2019-05-27
GlobalCoin ma zadebiutować w 2020 roku.

Wygląda na to, że Facebook poważnie myśli o rozszerzeniu swojej działalności i zamierza stworzyć własną kryptowalutę. BBC informuje, że testy waluty GlobalCoin mają rozpocząć się jeszcze w tym roku, zaś już w przyszłym roku możliwość korzystania z niej otrzymają użytkownicy z kilkunastu państw. Głównym zamysłem jest stworzenie systemu pozwalającego na dostęp do tanich i bezpiecznych przekazów pieniężnych wszystkim zainteresowanym, w tym także osobom nieposiadającym rachunków bankowych.

Wiele wątpliwości

Prezes Facebooka – Mark Zuckerberg – ma za sobą serię spotkań dotyczących tego, jak powinien wyglądać proces wdrażania nowej wirtualnej waluty. Rozmawiał on między innymi z prezesem Bank of England – Markiem Carneyem - co może jedynie potwierdzać, że prace trwają, a Facebook chce, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Amerykański Senat ma jednak co do tego wątpliwości i zażądał informacji dotyczących tego, jak waluta ma funkcjonować oraz w jaki sposób ma zostać zapewnione bezpieczeństwo dla jej użytkowników.

Problemem pozostają także szalone zmiany kursów, które są cechą charakterystyczną kryptowalut. Facebook chce temu zapobiec poprzez uzależnienie kursu GlobalCoina od kursu dolara, euro oraz jena. Czy planowane działania będą w stanie zatrzymać spekulantów? Tego nie wiadomo.

O pracach Facebooka nad własną kryptowalutą można było słyszeć już od jakiegoś czasu, jednak napływające sygnały były bardzo sprzeczne. Jeszcze w styczniu ubiegłego roku największa platforma społecznościowa zakazała reklam kryptowalut, by chronić użytkowników przed oszustwami. Pół roku później, gdy okazało się, że koło nosa przechodzi mu sporo pieniędzy, Facebook zdecydował się na częściowe zdjęcie zakazu.

Zainteresowanie kryptowalutami ponownie rośnie, co możemy zaobserwować na przykładzie cen Bitcoina. Facebook może zatem wiele zyskać, jednak musi też pamiętać, że kładzie na szalę swoją wiarygodność, ponieważ pojawiają się obawy, że stabilny GlobalCoin może posłużyć przestępcom na przykład do prania brudnych pieniędzy.