Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 lipca 2021, 14:38

autor: Sodar

Facebook ma problem, 4 miliony urządzeń może powodować podrażnienia skóry

Posiadacze okularów VR Oculus Quest 2 zgłaszają problemy zdrowotne wynikające z ich użytkowania. Może to dotyczyć ponad 4 milionów urządzeń. Jak reaguje Facebook?

W SKRÓCIE:
  • posiadacze okularów VR Oculus Quest 2 raportują problemy związane z używaniem piankowej podkładki – podrażnienia skóry i obrzęki;
  • Facebook w ramach rozwiązania problemu zmienia procesy produkcyjne i oferuje darmowy pokrowiec silikonowy.

Na miliony urządzeń VR Oculus Quest 2 padło podejrzenie posiadania usterki. Ponad 5 tys. użytkowników donosi o problemach zdrowotnych powstałych podczas korzystania z okularów. Problemach na tyle poważnych, że kilkudziesięciu z nich wymagało pomocy medycznej. Facebook tymczasowo wstrzymuje sprzedaż, a także organizuje akcję serwisową, w ramach której posiadacz urządzenia może otrzymać bezpłatny pokrowiec silikonowy.

Problem dotyczy miękkiej, piankowej nakładki, która amortyzuje kontakt urządzenia z twarzą użytkownika. Jest ona wymienna, stąd rzecz dotyczyć może też akcesoriów (takich jak Fit Pack). Pewna część nabywców raportuje, że ten element Oculusa powoduje u nich podrażnienie skóry – swędzenie, wysypkę, obrzęk lub nawet guzy. Z niektórych komentarzy użytkowników wynika, że problem może być bardziej powszechny, niż można sądzić z liczby zgłoszeń:

Prawie każdy, kogo znam, musiał kupić piankę lub skórzaną wkładkę innej firmy, ponieważ ta z zestawu powoduje wysypkę.

Oto jak Facebook tłumaczy występowanie tych problemów (warto zwrócić na datę informacji pod linkiem – tak długo trwa cała sprawa):

Zidentyfikowaliśmy kilka śladowych substancji, które są zwykle obecne w procesie produkcyjnym, a które mogą przyczyniać się do dyskomfortu skóry – chociaż były one już na poziomie poniżej standardów przemysłowych, z dużą ostrożnością zmieniliśmy nasz proces, aby je jeszcze bardziej zredukować.

To znaczy, że element Oculus Quest 2 może zawierać pewne substancje drażniące w ilościach śladowych, które nie przekraczają ustalonych norm. Dalsza część komunikatu:

Stwierdziliśmy z ekspertami dermatologami i toksykologami, że te poziomy są uważane za wyjątkowo niskie. Chociaż ten problem został zgłoszony tylko przez bardzo niewielki odsetek użytkowników Quest 2, po wprowadzonych zmianach uważamy, że użytkownicy są jeszcze mniej narażeni na podrażnienia wynikające z jakichkolwiek substancji w piankowej podkładce.

Facebook reaguje na skargi, oferując wszystkim użytkownikom darmowe etui silikonowe, które można nałożyć na piankową podkładkę, izolując ją w ten sposób od twarzy. Pokrowiec będzie też dołączany do nowych zestawów Oculus Quest 2 i do jego akcesoriów. Zapewnia też o zmianach w produkcji urządzeń, które powinny ograniczyć występowanie podrażnień skóry. Do czasu otrzymania pokrowca użytkownik, który doświadcza wymienionych wcześniej problemów, powinien zaprzestać korzystania z urządzenia.

Facebook ma problem, 4 miliony urządzeń może powodować podrażnienia skóry - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.