Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 września 2022, 22:12

Nvidia traci ważnego partnera, w tle konflikt między firmami

Nvidia straciła właśnie jednego z partnerów na rynku kart graficznych. EVGA, znany producent sprzętu komputerowego, zerwał współpracę. Wszystko wskazuje na to, że konflikt narastał od pewnego czasu.

Źródło: GamersNexus/YouTube.

EVGA zakończyła po ponad 20 latach współpracę z Nvidią. Znany amerykański producent sprzętu komputerowego podzielił się tą wiadomością z GamersNexus, a materiały na ten temat pojawiły się w piątek wieczorem w serwisie YouTube.

Według GamersNexus około 80% przychodów firmy pochodzi ze sprzedaży kart graficznych, zatem jest to decyzja niezwykle istotna dla jej przyszłości i może wskazywać na dramatycznie złe relacje pomiędzy podmiotami.

Nvidia traci ważnego partnera, w tle konflikt między firmami - ilustracja #1
O zerwaniu współpracy z Nvidią EVGA poinformowała ustami GamersNexus. Źródło: Twitter.

Informacje, jakie otrzymał od firmy EVGA Steve Burke, redaktor naczelny GamersNexus i ujawnił w materiale wideo (poniżej), przedstawiają się następująco:

 • EVGA zaprzestanie wszelkich działań związanych z produkcją kart graficznych;
 • dotychczasowi klienci będą nadal objęci gwarancjami EVGA;
 • EVGA zatrzymała zapasy magazynowe w celu wymiany lub naprawy sprzedanych egzemplarzy;
 • EVGA spodziewa się, że do końca roku skończą się jej zapasy kart graficznych z serii RTX 3000;
 • EVGA utrzymuje się w biznesie;
 • firma nie zostanie sprzedana;
 • EVGA nie rozszerza działalności na nowe kategorie produktów;
 • Nvidia została powiadomiona o tej decyzji w kwietniu 2022 roku.
 • EVGA jak na razie nie rozważa partnerstwa z Intelem lub AMD;
 • EVGA ukończyła inżynieryjne próbki kart z serii RTX 4000, ale nie będzie ich sprzedawać.
 • EVGA twierdzi, że pracownicy nie zostaną zwolnieni.
 • EVGA uważa, że Nvidia ją wykiwała (w oryginale padło wulgarniejsze wyrażenie).
Nvidia traci ważnego partnera, w tle konflikt między firmami - ilustracja #2
Tak zaczęło się prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie na rynku kart graficznych w 2022 roku. Źródło: GamersNexus/YouTube.

Zerwanie współpracy z Nvidią w naturalny sposób kończy przygodę firmy z kartami graficznymi „zielonych”. W sieci jednak pojawiały się doniesienia o modelach RTX 4000 od EVGA.

Jak potwierdza Steve Burke w szóstej minucie materiału, powstały pierwsze egzemplarze kart EVGA z serii RTX 4000. Były to jednak testowe układy i prawdopodobnie nigdy nie trafiły do masowej produkcji. Modele te nie pojawią się też nigdy w sprzedaży.

Ostatni z zaprezentowanych w pierwszej części materiału punktów wskazuje na silny ładunek emocjonalny w podejmowanej decyzji. Nie była ona podyktowana kwestiami finansowymi czy szerzej – biznesowymi. Jak podaje Steve Burke, nie chodziło tu o pieniądze, ale o szacunek. W podjętej decyzji szło przede wszystkim o zasady.

Jednym z największych zarzutów był sposób komunikacji między firmami. Nvidia miała bardzo oszczędnie dzielić się specyfikacją i cenami nowych generacji sprzętu, a EVGA nierzadko dowiadywała się o szczegółach z publicznych wystąpień prezesa Nvidii.

W materiale filmowym znajduje się szersza analiza przyczyn i skutków nagłego zerwania współpracy między EVGA i Nvidią. Jedno jest jednak pewne – to duże wydarzenie na rynku kart graficznych.

Gracze nie powinni odczuć znaczących różnic w dostępności kart graficznych w sklepach, a nadchodzące układy z serii RTX 4000 będą zapewne wyprodukowane w większej liczbie przez pozostałych partnerów Nvidii. Czy jednak na pewno obejdzie się bez problemów dla konsumentów – czas pokaże.

Nvidia traci ważnego partnera, w tle konflikt między firmami - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Konrad Sarzyński

Konrad Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Niedawno zrobił doktorat z rozwoju miast, pracuje też w wydawnictwie naukowym, w którym prowadzi kilka czasopism i dba o jakość publikowanych tam artykułów. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie pełni wieczorną i weekendową wartę w dziale Tech, a za dnia składa teksty publicystyczne. Jeżeli w recenzji jakiś obrazek ma zły podpis, to pewnie jego wina. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

więcej