Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 kwietnia 2020, 09:30

autor: Lazlo

Ethernet rozpędzi się do 800 Gb/s

Ethernet Technology Consortium opublikowało specyfikację standardu dla sieci Ethernet oznaczonego symbolem 800GBASE-R. Jego wdrożenie pozwoli na tworzenie połączeń sieciowych o prędkości przesyłu danych do 800 Gb/s.

Ethernet rozpędzi się do 800 Gb/s - ilustracja #1
„Na Wojtusia z Internetu, modem diodą mruga…”
W SKRÓCIE:
  • Zaprezentowany został nowy standard sieci Ethernet – 800GBASE-R.
  • Jak sama nazwa wskazuje, umożliwi on połączenia sieciowe o prędkości do 800 Gb/s.
  • 25 Gigabit Ethernet Consortium zmieniło swoją nazwę na Ethernet Technology Consortium.

Za sprawą streamowania materiałów wideo, gier uruchamianych w chmurze czy też coraz popularniejszych wideokonferencji, zapotrzebowanie na przepustowość łącz internetowych ciągle rośnie. W związku z tym standardy przesyłania danych muszą być nieustannie rozwijane, by globalna sieć się nie zapchała. Jednak spokojnie - Ethernet Technology Consortium ogłosiło, że połączenie Ethernet w nowej specyfikacji (800GBASE-R) będzie mogło rozpędzić się aż do 800 Gb/s z wykorzystaniem 8 linii o przepustowości 106 Gb/s każda.

Z rozpędu…

Nowy standard nie jest wielce przełomowy. Korzysta on ze spuścizny swojego poprzednika - 400 GbE. W praktyce to bardzo podobna technologia, opierająca się na tej samej logice i zmodyfikowana nieznacznie, by umożliwić podwojenie przepustowości. W praktyce trochę wygląda to jak dołożenie kolejnych czterech pasów do czteropasmowej autostrady.

Konsorcjum odpowiedzialne za wdrażanie nowych standardów nazywało się dotychczas 25 Gigabit Ethernet Consortium i zostało zawiązane z myślą o przygotowaniu specyfikacji Ethernetu o szybkości 25, 50 i 100 gigabitów. W związku z tym, że prace są kontynuowane, zdecydowano się na zmianę nazwy, by „odzwierciedlić koncentrację na jeszcze szybszych technologiach sieciowych”. W związku z tym od teraz mamy Ethernet Technology Consortium.

Zmiana dla kogo?

Z pewnością nie jest to nowość, która sprawi, że zwykły użytkownik komputera pobiegnie do sklepu i kupi nową kartę sieciową. Większość komputerów obsługuje dziś połączenia 1-gigabitowe, a jeśli ktoś bardzo pragnie, może sprawić sobie kartę działającą w standardzie 10 GbE. Gdzie nam zatem do 800 gigabitów…

Zmianę odczują jednak najpewniej centra danych, gdzie implementacja nowej technologii może pozwolić na odciążenie serwerów i węzłów, co w dłuższej perspektywie powoli na poprawę działania niektórych usług internetowych.

Ethernet Technology Consortium składa się z firm takich jak Cisco, Broadcom, Microsoft czy Google. Wiedzą one, co się święci, i ciągłe rozwijanie technologii Ethernet nie powinno dziwić. Nie zanosi się wszak na to, że globalny ruch sieciowy zacznie maleć. Natomiast jeśli ktoś ma ochotę zagłębić się w aspekty techniczne standardu 800 GbE, to odsyłamy do opublikowanej specyfikacji.