Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 lipca 2019, 11:30

autor: Konrad "Lazlo" Hazi

Elon Musk zamierza podłączyć ludzkie mózgi do komputerów

Należąca do Elona Muska firma Neuralink przygotowuje interfejs, który pozwoli na podłączenie ludzkiego mózgu do komputera. Jak twierdzi miliarder, konieczne jest stworzenie „symbiozy ze sztuczną inteligencją”. Pierwsze prototypy mogłyby zostać wszczepione już w przyszłym roku.

Elon Musk - znany miliarder oraz wizjoner stojący za projektami takimi jak Tesla czy SpaceX - przedstawił podczas wystąpienia w muzeum California Academy of Sciences w San Francisco swoje plany dotyczące podłączenia ludzkiego mózgu do komputera. Musk przyznał, że ze względów formalnych droga do osiągnięcia tego celu może być jeszcze daleka, jednak nawiązując do testów prowadzonych na zwierzętach potwierdził, że „małpa była w stanie kontrolować komputer za pomocą swojego mózgu”.

Ziści się kolejna wizja rodem z science fiction

Firma Neuralink została utworzona w lipcu 2016 roku, by opracować „interfejs mózg-maszyna z ultra szeroką przepustowością, co pozwoli na połączenie ludzi z komputerami”. Spółka poinformowała w 2017 roku, że od samego początku jej celem było stworzenie interfejsu mózgowego, który będzie pozwalał na walkę z symptomami przewlekłych chorób.

Elon Musk znany jest jednak z tego, że lubi wielkie projekty. Wielokrotnie ostrzegał także, że szybki i niekontrolowany rozwój sztucznej inteligencji może doprowadzić do zagłady ludzkości i nazwał ten proces zagrożeniem egzystencjalnym. Podczas swojego wystąpienia powtórzył, że Neuralink został stworzony, by szukać sposobów walki z zaburzeniami mózgowymi i stwierdził: „Możemy rozwiązać problem za pomocą chipa”. Dodał jednak, że technologia ta może nam również pomóc „zachować oraz rozwinąć własny mózg” , a także „stworzyć dobrze zbalansowaną przyszłość”.

Nawiązując do zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji, Musk zaznaczył, że koniecznym jest znalezienie sposobu na połączenie ludzkiego mózgu ze sztuczną inteligencją i najprawdopodobniej wykorzystane zostaną do tego małe bezprzewodowe chipy wszczepiane przez 2-milimetrowe nacięcia. Pozwoli to na stworzenie czegoś, co nazwał „pewnego rodzaju symbiozą ze sztuczną inteligencją” i zapewnienie „przyszłości cywilizacji związanej ze sztuczną inteligencją”.