Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 października 2020, 09:25

autor: Aquma

Elon Musk planuje wysłać za kilka lat rakietę na Marsa

Miliarder Elon Musk poinformował, że za cztery lata jego firma – SpaceX – planuje wysłać misję bezzałogową na Czerwoną Planetę.

W SKRÓCIE:

  1. SpaceX zamierza wysłać bezzałogową misję na Marsa w 2024 roku;
  2. Elon Musk planuje wykorzystać to „okno transferowe”, by wyprawić na Czerwoną Planetę statek kosmiczny Starship.

Miliarder Elon Musk – założyciel firmy SpaceX – poinformował, że za cztery lata zamierza wysłać bezzałogową misję na Marsa (za portalem ZeeNews). Przygotowania mogłyby zostać ukończone za trzy lata, jednak planety nie będą wówczas we właściwej pozycji. Optymalne warunki występują co około 26 miesięcy.

Wydaje mi się, że mamy szansę powalczyć o to drugie okno umożliwiające transfer na Marsa. Może mielibyśmy szansę wysłać lub spróbować wysłać coś na Marsa za trzy lata, gdyby czas misji nie był uzależniony od mechanizmów orbitalnych, które wymuszają starty na Marsa co 26 miesięcy – powiedział Elon Musk.

Następne „okno” do wysłania czegokolwiek na Czerwoną Planetę otworzy się w 2022 r. W bieżącym roku szansę wykorzystały Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

SpaceX zamierza wysłać na Marsa Starship, czyli rakietę wielokrotnego użytku połączoną ze statkiem kosmicznym. Sprzęt ten powstaje w fabryce firmy w południowym Teksasie i obecnie jest w fazie testów. W 2020 roku wystrzelono dwa prototypy – SN5 oraz SN6 – którym udało się wznieść na wysokość 150 metrów. Technologia Starship będzie wykorzystywana także w czasie wypraw na Księżyc oraz pomiędzy lokacjami na powierzchni Ziemi.

Prawdziwym celem SpaceX jest baza na Marsie, przy czym warto zaznaczyć, że firma nie zamierza budować jej samodzielnie, a jedynie umożliwić to komuś innemu.

  1. SpaceX – strona oficjalna