Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 kwietnia 2021, 11:59

autor: Nicek

Elon Musk chce przekształcić każdy dom w elektrownię

Korzystanie w głównej mierze z paliw kopalnych ma zgubny wpływ na nasze środowisko i planetę. Jednym z lekarstw na globalne ocieplenie powinno być zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Założyciel firmy Tesla – Elon Musk – chce, aby każdy dom został przekształcony w małą elektrownię.

Chociaż Tesla w głównej mierze kojarzy nam się jako firma produkująca elektryczne samochody, to jednak od lat jej właściciel zajmuje się różnymi projektami. Będący jedną z najbardziej innowacyjnych osób na świecie Elon Musk odpowiedzialny jest między innymi za technologię Neuralink, śmiałe plany kolonizacji Marsa czy też Internet satelitarny Starlink. Na poniedziałkowej konferencji przekazał on nową strategię firmy, opartą na usprawnieniu technologii magazynowania energii słonecznej. Zaprezentowany pomysł oparty na Tesla Powerwall, czyli magazynach wykorzystywanych przez instalacje fotowoltaiczne, zakłada przekształcenie domów w małe elektrownie.

Elon Musk chce przekształcić każdy dom w elektrownię - ilustracja #1
Czy taki widok będzie coraz częstszy w nowo budowanych domach?

Najnowsza wizja Elona Muska będzie jednak wymagać pewnych inwestycji w infrastrukturę energetyczną. Aby doprowadzić do całkowitej dekarbonizacji gospodarki przy użyciu odnawialnych źródeł energii, sieć potrzebowałaby więcej elektrowni, większych podstacji i zwiększenia liczby linii energetycznych. Rozwiązaniem tego problemu mają być umieszczane w domach systemy rozproszone wykorzystujące produkty Tesli. Jak podaje serwis TechCrunch, Musk przekonuje, że postawienie na usługi mieszkalne będzie znacznie korzystniejsze niż rozbudowa sieci przesyłowych. Według niego każdy dom powinien być budowany w taki sposób, aby mógł zostać z czasem przekształcony w rozproszoną elektrownię, która będzie zdolna wytworzyć, przechować i dostarczyć energię z powrotem do sieci elektrycznej.

Czy jednak takie rozwiązanie ma szansę na sukces? Wszak stosowane obecnie magazyny energii dla gospodarstw domowych nie należą do zbyt pojemnych. Ich czas użytkowania na pełnej wydajności po pewnym czasie również drastycznie spada. Niemniej jednak, jeśli największe kraje na świecie, takie jak Stany Zjednoczone, chcą zmniejszyć ilość dwutlenku węgla wprowadzanego do atmosfery, to najnowsza propozycja Elona Muska może być jednym z kroków ku osiągnięciu tego celu. Potrzebne na pewno będzie zwiększenie liczby rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii, o czym przekonują między innymi naukowcy z Instytutu Technologicznego w Massachusetts.

Elon Musk chce przekształcić każdy dom w elektrownię - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.