Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 lutego 2021, 10:11

autor: Adamson

Dogecoin z pomocą Elona Muska i Reddita zyskuje na popularności

Wartość „śmieszkowej” kryptowaluty Dogecoin urosła w szczytowym momencie o tysiąc procent, a to wszystko dzięki kampanii użytkowników Reddita oraz tweetom Elona Muska, które wpychają Dogecoina do czołówki kryptowalut według ich kapitalizacji rynkowej.

W SKRÓCIE:
  • Dogecoin zaliczyło 10-krotny wzrost (o 1000%) wartości w ciągu dnia.
  • Za gwałtowne zwyżki kryptowaluty odpowiedzialni są użytkownicy Reddit, a także Elon Musk.
  • Dogecoin wzbudza ogromne zainteresowanie, a osoby odpowiedzialne za aplikację inwestycyjną Robinhood podjęły kontrowersyjną decyzję ograniczającą możliwość inwestowania w tę kryptowalutę.

Początek 2021 roku z pewnością zapisze się na kartach historii finansów oraz inwestowania. Niedawno oglądaliśmy epicką rozgrywkę inwestorów detalicznych z WallStreetBets, którzy wywindowali kurs amerykańskiej spółki GameStop, powodując jednocześnie ogromne straty u niektórych funduszy inwestycyjnych (według „Wall Street Journal” fundusz hedgingowy Melvin Capital Management utracił w styczniu 53% kapitału, co oznacza straty idące w miliardy dolarów). Obecnie jesteśmy świadkami równie interesującej historii o spektakularnej zwyżce kryptowaluty zwanej Dogecoinem.

Piesełowa” waluta, czyli krótka historia Dogecoin

Dogecoin (DOGE) to opracowana przez Billy’ego Markusa i Jacksona Palmera alternatywna względem Bitcoina kryptowaluta oparta na technologii blockchain, mocno inspirowana słynnym memem z uroczym psem rasy shiba inu (w Polsce znanym jako „pieseł”). Publicznie zadebiutowała w 2013 roku i początkowo miała być swego rodzaju żartem ocieplającym negatywny medialny wizerunek kryptowalut jako środka płatniczego używanego przez przestępców w nielegalnych transakcjach. Czas jednak pokazał, że żart i pozytywny przekaz nie wykluczają powstania w pełni funkcjonalnej kryptowaluty, która nie tylko imponuje rynkową wartością, ale również stanowi jeden z gorętszych tematów dla internetowej społeczności.

Tegoroczny wzrost wartości Dogecoina jest naprawdę imponujący. Jeszcze w ubiegły czwartek (tj. 28 stycznia) pojedynczy Dogecoin notowany był po zaledwie 0,0074 dolara (to najniższa odnotowana wtedy cena), co oznaczało, że jego wartość była mniejsza od zwykłej jednocentowej monety (odpowiednik naszego grosza). Jednak bardzo szybko zaczęły dziać się cuda, gdyż zaledwie dzień później, 29 stycznia, cena jednego Dogecoina gwałtownie podskoczyła – do nawet niemal 0,078 dolara (najwyższa odnotowana wtedy cena).

Co prawda Dogecoin nadal stanowi jedynie ułamek wartości dolara, ale wzrost jego ceny z 0,0074 do prawie 0,078 dolara oznacza 10-krotne (o 1000%) zwiększenie wartości w ciągu dnia. Podniosło to wartość rynkową wszystkich Dogecoinów w obiegu do ponad 9 miliardów dolarów i pozwoliło na chwilę awansować do pierwszej dziesiątki najwyżej wycenianych kryptowalut w ogóle. Po tak silnym wzroście nastąpiła realizacja zysków i na chwilę obecną łączna kapitalizacja Dogecoina spadła poniżej „skromnych” 5 miliardów dolarów przy cenie około 0,033 dolara za sztukę.

Dogecoin z pomocą Elona Muska i Reddita zyskuje na popularności - ilustracja #1
Wykres ceny Dogecoina (w dolarach) z ostatniego tygodnia robi wrażenie. Źródło: CoinMarketCap

Co łączy Reddita, Elona Muska i Dogecoina

Przyczyny opisanej aprecjacji Dogecoina raczej nie stanowią tajemnicy, a tropy prowadzą do użytkowników Reddita oraz samego Elona Muska. Subreddit SatoshiStreetBets, który określa się jako „kryptowalutowa” wersja WallStreetBets, bardzo intensywnie promuje Dogecoina, gdzie tylko jest to możliwe, a nawet wyznaczył (upragnioną) cenę docelową na poziomie dolara. Zmasowana oddolna kampania marketingowa Dogecoina cały czas trwa, choć czasami bywa uciążliwa (np. regularnie „spamowano” wiadomościami o niej na serwerze WallStreetBets na Discordzie w ciągu minionych kilku dni). O ile społeczność Reddita pokazała ostatnio niebywałą siłę, tak nie można zignorować wkładu najbogatszego człowieka na naszej planecie – Elona Muska. Założyciel koncernów SpaceX i Tesla już w 2019 roku dał znać, co sądzi o Dogecoinie – wprost stwierdził, że „może to być jego ulubiona kryptowaluta”.

Dogecoin z pomocą Elona Muska i Reddita zyskuje na popularności - ilustracja #2
Elon Musk już w 2019 roku wyraził sporą aprobatę dla Dogecoina, źródło: elonmusk/Twitter

Prawdziwą furorę zrobił jednak jego tweet z 28 stycznia tego roku, w którym zamieścił fałszywą okładkę magazynu „Dogue” (nawiązującą do magazynu modowego „Vogue”), w finezyjny sposób nawiązującą do Dogecoina. Nie ma również przypadku w tym, że to właśnie 28 stycznia miały miejsce jedne z bardziej dynamicznych wzrostów wartości Dogecoina.

Dogecoin z pomocą Elona Muska i Reddita zyskuje na popularności - ilustracja #3
Tweet Elona Muska także mógł przyczynić się do gigantycznego wzrostu ceny Dogecoina. Źródło: https://twitter.com/elonmusk/status/1354924057825837060

Ogromne zainteresowanie Dogecoinem i ponadprzeciętne wzrosty jego wartości doprowadziły nawet do tego, że Robinhood (tj. popularna aplikacja umożliwiająca inwestowanie w instrumenty finansowe) zaczął ograniczać handel tą kryptowalutą, m.in. poprzez zawieszenie możliwości natychmiastowego wykorzystania wpłacanych środków, tłumacząc ten ruch nadzwyczajnymi warunkami rynkowymi. To zresztą kolejna kontrowersyjna decyzja osób odpowiedzialnych za tę aplikację inwestycyjną, która powoli z ulubieńca inwestorów detalicznych przekształca się w ich głównego wroga.

Dogecoin to kolejny przykład tego, jak silny wpływ na instrumenty finansowe i rynki mają użytkownicy Reddita (tj. drobni inwestorzy) oraz sam Elon Musk, którzy za pomocą odpowiedniego szumu potrafią wywołać olbrzymie zainteresowanie dowolnym aktywem finansowym oraz wywindować jego notowania do szalonych poziomów. Oczywiście można dyskutować o trwałości takich wzrostów (czas pokaże), ale nie ma najmniejszych wątpliwości, że jesteśmy świadkami niezwykle interesujących zjawisk w świecie inwestowania oraz kryptowalut.

Dogecoin z pomocą Elona Muska i Reddita zyskuje na popularności - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.