Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 grudnia 2019, 11:27

autor: Aquma

Dlaczego nie można kserować pieniędzy w drukarce? Youtuber sprawdził to za Was

Pewien youtuber postanowił sprawdzić, czym kończy się próba wydrukowania banknotu 50 euro z wykorzystaniem zwyczajnej, biurowej drukarki. Okazuje się, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać, z uwagi na zastosowane zabezpieczenia.

Drukowanie pieniędzy to nie taka prosta sprawa. - Dlaczego nie można kserować pieniędzy w drukarce? Youtuber sprawdził to za Was - wiadomość - 2019-12-06
Drukowanie pieniędzy to nie taka prosta sprawa.

Youtuber o ksywie Ceapa Cool postanowił sprawdzić, co się dzieje, kiedy spróbujemy skopiować banknot o nominale 50 euro z wykorzystaniem zwykłej drukarki biurowej firmy Canon. Okazuje się, że jest to zadanie trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Zabezpieczenia uniemożliwiają wykonanie wydruku, choć istnieje sposób na ich obejście. Zresztą, sami zobaczcie.

W sytuacjach tego typu reaguje oprogramowanie drukarki, które po wykryciu konkretnych wzorów na banknocie - znanych pod nazwą EURion - sprytnie zmienia parametry drukowania. Ograniczenie można obejść zakrywając symbole i przy odrobinie cierpliwości pewnie dałoby się stworzyć względnie wierną kopię banknotu - tylko po co, skoro bez konkretnego papieru i znaków wodnych taki pieniądz możemy co najwyżej powiesić sobie na ścianie (nie mówiąc już o tym, że za fałszowanie pieniędzy grozi więzienie).

Warto odnotować, że od 2014 roku z podobnego zabezpieczenia korzystają także polskie banknoty. Krótko mówiąc - nie próbujcie tego w domu!

  1. Drukarka laserowa do domu i biura | Top 10 na 2019
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.