Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 listopada 2020, 11:30

autor: Eklerek

Co czwarty brytyjski żołnierz może być robotem w 2030 roku

Dowódca brytyjskiej armii przewiduje, że w 2030 roku co czwarty żołnierz może nie być człowiekiem. Prezentując w wywiadzie wizję przyszłości sił zbrojnych, zasugerował, że w ciągu 10 lat może pojawić się nawet 30 tysięcy robotów.

Generał sir Nicholas Carter (dowódca brytyjskiej armii) udzielił wywiadu Sky News, w którym podzielił się wizją przyszłości brytyjskiej armii. Poza standardowymi tematami, jak finanse czy ryzyko konfliktu zbrojnego, pojawiła się też ciekawostka – roboty.

Tempo planowanej robotyzacji może robić wrażenie. Choć to na razie ogólna wizja rozwoju i generał podkreśla, że żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, za 10 lat brytyjskie wojsko może liczyć 120 tys. żołnierzy z czego aż 30 tysięcy mogą stanowić roboty. Czy uda się to osiągnąć? Generał Carter jest tutaj ostrożny i podkreśla, że ważne są efekty podejmowanych działań, a nie same liczby.

Nie tylko w Wielkiej Brytanii trwają prace nad robotyzacją armii. We wrześniu wspominaliśmy o amerykańskich psach-robotach Vision 60, przeznaczonych między innymi do rekonesansu i mapowania terenu.

Co czwarty brytyjski żołnierz może być robotem w 2030 roku - ilustracja #1
Brytyjskim robotom bliżej będzie do wyświetlającego emotki Pathfindera czy budzącego grozę Reapera? Tego jeszcze nie wiemy.