Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 marca 2019, 10:50

autor: Aquma

Ceny pamięci RAM spadły o 30% w ciągu kwartału i będą jeszcze niższe

Eksperci firmy DRAMeXchange przygotowali raport, w którym przedstawiają sytuację na rynku pamięci RAM. Ceny podzespołów tego typu bardzo szybko spadają – w ciągu jednego kwartału obniżyły się o 30%.

Pamięć RAM dawno nie taniała tak szybko. - Ceny pamięci RAM spadły o 30% w ciągu kwartału i będą jeszcze niższe - wiadomość - 2019-03-06
Pamięć RAM dawno nie taniała tak szybko.

W SKRÓCIE:

  1. ceny pamięci RAM spadły o 30% w ciągu jednego kwartału;
  2. eksperci spodziewają się dalszych obniżek;
  3. przyczyną jest malejący popyt na różnoraki sprzęt komputerowy.

Analitycy firmy DRAMeXchange twierdzą, że na przestrzeni minionego kwartału ceny pamięci RAM spadły o niemal 30%, co stanowi największą obniżkę w tak krótkim czasie od 2011 roku. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że kości będą jeszcze tańsze – eksperci spodziewają się, że w bieżącym kwartale ceny spadną o około 25% i będą się obniżały, dopóki popyt w końcu nie zrówna się z nadmierną podażą.

Problemy producentów są częściowo powiązane z kłopotami Intela – niedobór procesorów sprawił, że zmniejszyło się zapotrzebowanie na kości pamięci. Analitycy wskazują jednak, że zmiany na rynku są znacznie szersze i dotykają wielu jego segmentów. Spada popyt na różnego rodzaju urządzenia, takie jak choćby smartfony – co bezpośrednio przekłada się na sytuację producentów pamięci (w końcu potrzebuje jej większość sprzętu komputerowego).

Co ciekawe, pomimo zaistniałej sytuacji trzech potentatów rynku – SK Hynix, Samsung oraz Micron – wciąż inwestuje duże pieniądze w produkcję.

SK Hynix ogłosił niedawno, że zainwestuje 120 bilionów wonów południowokoreańskich (około 107 miliardów dolarów, przy czym mowa o inwestycji 10-letniej – red.) w budowę czterech nowych fabryk w ramach strategii poprawy konkurencyjności. Firma Micron również dwoi się i troi – rozpoczęła budowę zakładu testowania i pakowania IC na Tajwanie. Równocześnie, spółka zależna Micron Memory Taiwan (dawniej Rexchip) w mieście Taizhong w prowincji Houli, rozważa budowę nowej fabryki 12-calowych płytek DRAM. Prace mogą zakończyć się pod koniec przyszłego roku i w znacznym stopniu przyczynić do zwiększenia produkcji w 2021 r. Jeśli chodzi o największego na świecie dostawcę pamięci DRAM, firmę Samsung, to obecnie buduje ona drugą fabrykę w Pyeongtaek – czytamy.

Malejące ceny są oczywiście świetną wiadomością dla osób zainteresowanych zakupem pamięci RAM. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że niski popyt nie doprowadzi do załamania na rynku.

  1. DRAMeXchange – strona oficjalna