Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 października 2018, 10:39

W 2019 roku ceny dysków SSD mogą spaść o połowę

Informacje zawarte w raporcie firmy DigiTimes sugerują, że 2019 rok prawdopodobnie przyniesie kolejne obniżki cen dysków SSD. Sprzęt tego typu może stanieć o około 50%. Niestety, równie dobre wieści nie dotyczą kosztów zakupu pamięci RAM.

Rok 2019 najprawdopodobniej będzie dobrym momentem na zakup dysku SSD. - W 2019 roku ceny dysków SSD mogą spaść o połowę - wiadomość - 2018-10-26
Rok 2019 najprawdopodobniej będzie dobrym momentem na zakup dysku SSD.

W SKRÓCIE:

  1. w 2019 roku ceny dysków SSD powinny spaść o 50%;
  2. to kontynuacja trendu zapoczątkowanego w tym roku – dynamika obniżek pozostaje na mniej więcej tym samym poziomie;
  3. przyczyną jest zwiększenie możliwości produkcyjnych oraz adoptowanie technologii 96-warstwowych kości NAND.

Portal DigiTimes donosi, powołując się na tajemnicze „źródła wewnętrzne”, że w przyszłym roku ceny kości pamięci flash typu NAND – stosowanych w dyskach SSD – mogą obniżyć się o połowę. Będzie to kontynuacja trendu zapoczątkowanego w tym roku (obecnie obserwujemy obniżki na podobnym poziomie). We wcześniejszych raportach wspomina się, że jeden gigabajt może niedługo kosztować średnio 0,08 dolara.

Przyczyną obniżek jest zwiększanie możliwości produkcyjnych przez firmy działające w branży, a także stopniowe przyjmowanie technologii 96-warstwowego NAND, umożliwiającej produkowanie gęściej upakowanych kości. Pierwsze dyski SSD oparte o to rozwiązanie powinny trafić na taśmy produkcyjne w pierwszej połowie przyszłego roku. Największą ilość urządzeń (150 tys. miesięcznie) dostarczy na rynek chiński potentat Yangtze Memory Technology. Pozostałe firmy planują produkcję na poziomie 50-100 tys. / miesiąc.

Niestety, znacznie gorsze wieści mamy dla osób planujących zakup pamięci RAM – w związku z rosnącym popytem i planowanym utrzymywaniem produkcji na podobnym poziomie przez głównych graczy na rynku (Samsung może nawet zmniejszyć ilość produkowanych kości w 2019 roku), jej ceny prawdopodobnie pozostaną bez większych zmian.

  1. Najlepsze dyski SSD dla graczy – porady dla kupujących w kwietniu 2018