Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 stycznia 2018, 10:56

autor: Góral

Błąd w procesorach Intela a wydajność komputerów na Windowsie 10

Wczoraj pojawiły się informacje o poważnym błędzie w procesorach firmy Intel, którego naprawa może znacznie wpłynąć na wydajność sprzętu. W sieci ukazały się pierwsze testy sprzętu działającego na Windowsie 10, z których wynika, że jednak nie będzie tak źle.

Trzymamy Intel za słowo. - Błąd w procesorach Intela a wydajność komputerów na Windowsie 10 - wiadomość - 2018-01-04
Trzymamy Intel za słowo.

Wczoraj sieć obiegła informacja o poważnym błędzie wykrytym w procesorach firmy Intel. Umożliwia on pozyskanie zewnętrznym programom rozmaitych danych, w tym haseł i kluczy logowania. By uporać się z usterką, konieczne są zmiany na poziomie systemu operacyjnego, co według niektórych informacji może poważnie wpłynąć na wydajność sprzętu – mowa nawet o 30% spadku. Szybko jednak pojawiły się pierwsze testy na Linuksie, z których wynika, że zmiany nie mają wpływu na działanie gier. Dziś mamy dobre informacje także dla użytkowników Windowsa 10.

W serwisie Computer Base opublikowano wyniki testów przeprowadzonych na zaktualizowanym OS-ie dostępnym w programie Windows Insider. Sprawdzian przeprowadzono na grze Assassin's Creed Origins, która zdała go celująco. Na wysokich detalach nie widać praktycznie żadnej różnicy w działaniu produkcji. Natomiast po obniżeniu jakości odnotowano niewielki spadek animacji. Wydaje się, że gracze nie mają się czego obawiać.

Assassin's Creed Origins działa praktycznie tak samo na normalnej wersji Windowsa 10 i tej z programu Windows Insider / Źródło: Computer Base.
Assassin's Creed Origins działa praktycznie tak samo na normalnej wersji Windowsa 10 i tej z programu Windows Insider / Źródło: Computer Base.

W ogóle z przeprowadzonych przez serwis testów wynika, że normalni użytkownicy komputerów raczej nie mają powodów do zmartwień. Jak widać na poniższej grafice, również w przypadku testowanych aplikacji nie odnotowano poważnych zmian. Intel zapewnił wczoraj, że nadchodzące poprawki nie wpłyną w dużym stopniu na wydajność procesorów i wygląda na to, że tak będzie w rzeczywistości.

Na koniec warto jednak wspomnieć o zamieszczonym w artykule Computer Base teście dysku SSD Samsung 960 Pro, który na systemie z Windows Insider radzi sobie wyraźnie gorzej, niż na oficjalnym buildzie. W tekście zaznaczono jednak, że nie wiadomo z czego tak naprawdę wynika ta różnica – możliwe, że faktycznie przez naprawę błędu, a możliwe, że jednak przez coś innego. Czekamy zatem na kolejne testy, ale wydaje się, że na razie nie ma co się martwić na zapas i chyba nie będzie tak źle, jak wieszczono w Internecie.

Znikome różnice w działaniu aplikacji / Źródło: Computer Base.
Znikome różnice w działaniu aplikacji / Źródło: Computer Base.
Szybkość odczytu na dysku SSD Samsunga spadła po przejściu na system z programu Windows Insider / Źródło: Computer Base. - Błąd w procesorach Intela a wydajność komputerów na Windowsie 10 - wiadomość - 2018-01-04
Szybkość odczytu na dysku SSD Samsunga spadła po przejściu na system z programu Windows Insider / Źródło: Computer Base.