Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 czerwca 2021, 15:20

Salwador pierwszym krajem uznającym bitcoina za legalny środek płatniczy

Salwador uznał BTC jako oficjalny środek płatniczy. Tym samym stał się pierwszym państwem, gdzie ta kryptowaluta została zatwierdzona w gospodarce i uregulowana prawnie.

Świat coraz bardziej różnicuje się pod względem podejścia do kryptowalut. Kraje takie jak Iran lub Chiny ograniczają możliwość posługiwania się nimi lub wprost zakazują wydobywania. Społeczność graczy także jest raczej jednomyślna w negatywnym ich postrzeganiu. Wszak „górnicy” mają znaczny wkład w znikanie kart graficznych ze sklepów. A tymczasem państwo Salwador uznaje bitcoina za oficjalny środek płatniczy – będąc zarazem pionierem w tej inicjatywie.

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele obwieścił zwycięstwo w kongresie na swoim Twitterze:

Za uchwaleniem tzw. „bitcoinowego prawa” głosowało 62 członków kongresu (na 84). Zestaw przepisów regulujących tę kryptowalutę wejdzie w życie po 90 dniach. Zobowiązują one przedsiębiorstwa tego kraju do akceptowania BTC jako środka płatności, o ile tylko pozwalają na to możliwości technologiczne. Umożliwić to ma też łatwiejsze przelewy obywatelom, dla których inne możliwości finansowe nie są dostępne, np. Salwadorczykom na emigracji lub nieposiadającym kont w banku (czyli ok. 70% mieszkańców).

Tak prezydent Nayib Bukele opisuje korzyści z zaakceptowania BTC przez kongres, a warto zauważyć, że jest on zwolennikiem kryptowalut, co wyraża poprzez awatar na Twitterze:

[Bitcoinowe prawo – dop. autor] przyniesie naszemu krajowi integrację finansową, inwestycje, turystykę, innowacyjność i rozwój gospodarczy.

Salwador to niewielka republika w Ameryce Środkowej o powierzchni 21 tys. km kw. i liczbie ludności ponad 6 milionów. Jego produkt krajowy brutto (PKB) osiągnął w 2019 roku ponad 27 mld dolarów (ponad 99 mld złotych). Ponieważ ponad 2 mln Salwadorczyków mieszka za granicą, gospodarka kraju w dużej mierze opiera się na transakcjach zagranicznych (ok. 20% PKB). Dlatego wprowadzenie BTC jako oficjalnego środka płatności może wiele spraw ułatwić. Tylko teraz finansistom w Salwadorze dochodzi nowy obowiązek – obserwowanie wypowiedzi Elona Muska, bo od tego m.in. może zależeć kurs bitcoina.

Salwador pierwszym krajem uznającym bitcoina za legalny środek płatniczy - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.