Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 sierpnia 2021, 14:10

autor: Nicek

Nawet absurdalnie drogi RTX 3090 popularniejszy niż wszystkie Radeony 6000 razem wzięte

Comiesięczna ankieta sprzętowa Steam pokazuje, jaka firma dominuje na rynku kart graficznych dla graczy. Nvidia gładko pokonuje AMD, którego flagowe układy nie pojawiły się w zestawieniu.

Najnowsza ankieta sprzętowa Steama pokazuje, że Nvidia jest dalej najpopularniejszym wyborem wśród graczy. Oczywiście należy pamiętać, że wyniki ankiety nie są całkowicie miarodajne, jednak dają nam pogląd na sytuację na rynku komputerów osobistych. A ta dla AMD nie jest najwidoczniej najlepsza, bowiem ich flagowa karta graficzna nie znalazła się w oficjalnym zestawieniu Steama. Jeden z użytkowników Reddita znalazł jednak sposób (via PCGamer), żeby obejść ten problem. Okazuje się, że układy Radeon RX 6000 zaliczone zostały do systemów wspierających API Vulkan. Jak karty z RDNA 2 wypadły na tle konkurencyjnych RTX-ów 3000?

Nawet absurdalnie drogi RTX 3090 popularniejszy niż wszystkie Radeony 6000 razem wzięte - ilustracja #1
Najnowsza ankieta Steam Hardware Survey pokazuje, jaka przepaść w popularności dzieli AMD od Nvidii

Flagowy AMD Radeon RX 6900 XT ma tylko 0,08% udziałów wśród ankietowanych, RX 6800 XT zaledwie 0,1%, a RX 6800 pochwalić się może tylko 0,05%. Największy udział z najmocniejszych układów „Czerwonych” uzyskał RX 6700 XT, którego posiada 0,11% ankietowanych w Steam Hardware Survey. Podsumowując, przekłada się to na zaledwie 0,34% udziału Radeonów 6000 w ogólnej liczbie przebadanych użytkowników. Nvidia ma zdecydowanie większy powód do zadowolenia, bowiem ich flagowy układ GeForce RTX 3090 posiada 0,38% uczestników najnowszej ankiety, co daje większy udział niż w przypadku wszystkich Radeonów z serii 6000 razem wziętych. Najpopularniejszym przedstawicielem Ampere od „Zielonych” jest jednak GeForce RTX 3070, którego posiada 1,58% ankietowanych. Według szacunków, wszystkich posiadaczy kart z serii RTX 3000 może być na platformie Steam około 4,5 miliona, co jest zaskakująco dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę ich ograniczoną dostępność i wysokie ceny.

Liczby te nie powinny być analizowane pod kątem rzeczywistego układu na rynku, jednak nadal mogą pokazać, z czego korzysta większość użytkowników Steama. Być może proporcje te zmienią się w momencie premiery GPU nowej generacji. Według najnowszych informacji mają one przynieść wysoki wzrost wydajności, ale jednocześnie będą wymagać potężnych zasilaczy.

Jak wygląda komputer statystycznego użytkownika Steama? Jest to jednostka wyposażona w 4-rdzeniowy procesor Intela o taktowaniu 3,3-3,69 GHz, a także przynajmniej 16 GB pamięci operacyjnej RAM. Nadal najpopularniejszą kartą graficzną jest leciwy GeForce GTX 1060, który miał swoją premierę już 5 lat temu.

Występująca od długiego czasu słaba dostępność kart graficznych ma niemały wpływ na preferencje graczy. Wydaje się, że podjęcie przez włodarzy Nvidii decyzji o nawiązaniu współpracy z Samsungiem okazało się strzałem w dziesiątkę. Mimo posiadania gorszego procesu technologicznego niż TSMC, południowokoreański producent mógł skupić się na produkcji chipów dla „Zielonych”. Tajwańska firma musiała spełniać zachcianki większej liczby kontrahentów, czego efektem jest otwieranie nowych fabryk w celu realizacji zwiększającego się coraz bardziej zapotrzebowania na układy. Niemniej jednak najnowsze wyniki Steam Hardware Survey jasno pokazują, że AMD musi cały czas walczyć o klientów, którzy coraz częściej wybierają konkurencyjne układy.

Nawet absurdalnie drogi RTX 3090 popularniejszy niż wszystkie Radeony 6000 razem wzięte - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.