Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 maja 2021, 11:46

Android 12 zapowiedziany, będą ogromne zmiany w wyglądzie i prywatności

Na odbywającym się właśnie Google I/O został zaprezentowany Android 12, nowa wersja systemu na urządzenia mobilne. Będzie sporo zmian w wyglądzie i nowe funkcje do zarządzania prywatnością.

W SKRÓCIE:
 • Google określa Androida 12 jako największą zmianę designu w historii systemu.
 • Zarządzanie prywatnością ma być łatwiejsze.
 • Android 12 Beta jest dostępny m.in. na smartfonach Google Pixel, trafi też na wybrane modele 10 innych producentów.

Google zaprezentował Android 12 w wersji beta. Nowa odsłona systemu ma stawiać na personalizację i umożliwiać idealne dopasowanie urządzenia do naszych potrzeb. Belka powiadomień doczekała się odświeżenia, przez co szybciej i wygodniej zareagujemy na nowe wiadomości czy informacje z aplikacji. Duży nacisk został także położony na prywatność. Dostaniemy dokładne dane o tym, kiedy dana aplikacja korzysta z lokalizacji, mikrofonu czy aparatu i będziemy mogli łatwiej zarządzać uprawnieniami.

Wygląd Androida 12

Google chwali się, że Android 12 to największa zmiana designu w historii systemu. Twórcy przyjrzeli się wszystkim szczegółom – kolorom, kształtom, efektom świetlnym i przejściom – i dokonali zmian, które mają sprawić, że system będzie szybszy i jeszcze lepiej spersonalizowany.

Na klipie promocyjnym widzimy, że ogromne znaczenie dla Google miała łatwość przełączania pomiędzy aplikacjami i zarządzania ogromną ilością informacji, jaka może do nas docierać w postaci powiadomień.

Android 12 na podstawie ustawionej przez nas tapety dobierze kolorystykę całego systemu. Wszystko ma się dziać automatycznie, przez co zmiana wyglądu naszego urządzenia ma być łatwa i szybka. Zmianie ulegnie kolorystyka powiadomień, ekranu blokady, widgetów, a także suwaków głośności, aplikacji systemowych i wielu innych elementów. Przeprojektowana została także belka powiadomień i panel szybkich ustawień, które mają teraz lepiej dostosowywać się do wyświetlanych treści i reagować na nasze działania.

Zmiany te są częścią nowej filozofii Google zawartej w Material You. Nowa wersja systemu ma zaoferować także płynniejsze animacje i lepszą responsywność. Zmniejszeniu ulegnie także obciążenie procesora, nawet o 22%.

Zarządzanie prywatnością w Androidzie 12

Android 12 da nam szczegółowy wgląd w dane wykorzystywane przez poszczególne aplikacje. Pozwoli to lepiej chronić naszą prywatność – łatwo zidentyfikujemy aplikacje, które stale monitorują lokalizację, a także korzystają z aparatu czy mikrofonu, szybciej też będziemy mogli znaleźć i modyfikować uprawnienia każdej z nich.

Jeżeli aparat lub mikrofon jest uruchomiony przez jakąś aplikację, w prawym górnym rogu ekranu pojawi się stosowana ikona. Ma to zabezpieczyć użytkownika przed sytuacjami, w których nie jest świadomy, że obraz lub dźwięk mogą być nagrywane.

Android 12 zapowiedziany, będą ogromne zmiany w wyglądzie i prywatności - ilustracja #1
Spójny design, nowa belka powiadomień i szczegółowe ustawienia prywatności to znaki rozpoznawcze Androida 12.

Na jakich urządzeniach przetestujemy Androida 12 Beta?

Google podaje listę producentów, na sprzęcie których możemy zainstalować Android 12 Beta. Najnowsza wersja systemu trafiła w pierwszej kolejności na smartfony Google (Pixel 3 lub nowszy), ale jest już lub powinna być niebawem dostępna na następujących modelach:

 • Asus Zenfone 8
 • Google Pixel 3, 3 XL, 3A, 3A XL, 4, 4 XL, 4A, 4A 5G, 5
 • OnePlus 9, 9 Pro
 • Oppo Find X3 Pro, wersja CPH2173
 • Realme GT
 • Sharp (na razie brak informacji o modelach)
 • Tecno Camon 17
 • TCL 20 Pro 5G
 • Vivo iQOO 7 Legend
 • Xiaomi Mi 11, Mi 11 Ultra, Mi 11I, Mi 11X Pro
 • ZTE Axon 30 Ultra 5G

Data udostępnienia tej wersji systemu oraz sposób instalacji na sprzęcie innych producentów może się różnić, dlatego Google po szczegóły odsyła nas do twórców poszczególnych modeli.

 1. Oficjalna strona systemu Android
 2. Android wysyła 20-krotnie więcej Twoich danych niż iPhone
 3. Miliard smartfonów z Androidem narażonych na podsłuch
Android 12 zapowiedziany, będą ogromne zmiany w wyglądzie i prywatności - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Konrad Sarzyński

Konrad Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Niedawno zrobił doktorat z rozwoju miast, pracuje też w wydawnictwie naukowym, w którym prowadzi kilka czasopism i dba o jakość publikowanych tam artykułów. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie pełni wieczorną i weekendową wartę w dziale Tech, a za dnia składa teksty publicystyczne. Jeżeli w recenzji jakiś obrazek ma zły podpis, to pewnie jego wina. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

więcej