Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 lipca 2019, 12:00

autor: XxX

Analitycy przewidują spadek cen pamięci RAM nawet o 40%

Ceny pamięci RAM w ostatnim czasie osiągnęły naprawdę niski poziom. Jeszcze nie tak dawno temu za pojedynczy moduł płaciliśmy niemal dwukrotność obowiązujących dzisiaj kwot. Specjaliści donoszą, że to dopiero początek i jeszcze w tym roku pamięć RAM ma być ekstremalnie tania.

Analitycy przewidują spadek cen pamięci RAM nawet o 40% - ilustracja #1

Posiadacze komputerów stacjonarnych jakiś czas temu zmuszeni byli bardzo mocno zacisnąć pasa, jeśli chcieli dokupić kilka dodatkowych modułów pamięci RAM dla swojego urządzenia. Na szczęście ta sytuacja zaczęła się powoli zmieniać i obowiązujące dzisiaj ceny znacznie różnią się od tych, które obowiązywały jeszcze kilka miesięcy temu. Analitycy z Gartner zapowiadają, że będzie jeszcze lepiej i, mimo obecnych krótkotrwałych podwyżek cen, w najbliższym czasie możemy spodziewać się spadków nawet o 40%.

Sytuacja na rynku podzespołów komputerowych ulega dynamicznym zmianom. Istnieje bardzo wiele zależności, które mogą wywindować ceny, lecz równie dobrze mogą sprawić, że będą one niespotykanie niskie. Nie inaczej sprawy mają się w przypadku cen pamięci RAM. Jak wynika z danych DRAMeXchange, średnia cena kości o pojemności 8 GB w piątek wynosiła 3,74$. Mamy tu do czynienia ze wzrostem o 14% względem zeszłego tygodnia i aż o 23% względem sytuacji z 5 lipca.

Za ten nagły wzrost cen odpowiedzialne były głównie dwa wydarzenia. Pierwsze z nich to przerwa w dostawie zasilania do jednej z fabryk Toshiba Memory, co spowodowało wstrzymanie produkcji, natomiast druga to pogorszenie stosunków na linii Japonia – Korea Południowa. W Kraju Kwitnącej Wiśni wprowadzono ograniczenia eksportowe na transport zaawansowanych technologii do Korei Południowej, co nie przeszło bez echa.

Analitycy przewidują spadek cen pamięci RAM nawet o 40% - ilustracja #2
Analitycy Gartner przewidują spadek cen DRAM nawet o 42,1%.

Jednak powyższe podwyżki mają mieć jedynie charakter krótkotrwały. Jak podają analitycy z firmy Gartner, producenci już teraz mają poważny problem ze sprzedażą nadwyżek, jakie nagromadziły się przez ostatni czas w magazynach, dzięki czemu ceny obowiązujące obecnie na rynku znacznie się poprawią. Sytuacja ta potrwa prawdopodobnie aż do drugiego kwartału przyszłego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami pracowników Gartner, w ciągu nadchodzących miesięcy możemy spodziewać się spadku cen DRAM nawet o 42,1%.

Reasumując, obecny wzrost cen będzie tylko chwilowy, natomiast obniżki pozostaną z nami na dłużej. Jeśli więc przymierzacie się do zakupu dodatkowej pamięci RAM do swoich komputerów, może lepiej wstrzymajcie się jeszcze przez chwilę.