Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 sierpnia 2021, 10:19

AMD w odwrocie; Nvidia coraz mocniej dominuje rynek dedykowanych GPU

Nvidia w drugim kwartale 2021 roku umocniła się na pozycji lidera rynku kart graficznych. Najwięcej straciło AMD.

W SKRÓCIE:
  1. AMD traci udziały na rynku kart graficznych.
  2. Na pozycji lidera umacnia się Nvidia.

AMD traci udziały na rynku GPU na rzecz coraz mocniejszej Nvidii. Najnowszy raport dotyczący segmentu kart graficznych przygotowany przez firmę Jon Peddie Research wskazuje na rosnącą popularność sprzętu „zielonych”.

Według analityków w drugim kwartale 2021 roku AMD kontynuowało trend utraty udziału w rynku dedykowanych kart, na czym skorzystała konkurencja w postaci Nvidii. Segment ten jest kompletnie zdominowany przez „zielonych”. Aż 83% sprzedanych kart pochodziło od nich. AMD w ciągu roku straciło 3 punkty procentowe.

AMD w odwrocie; Nvidia coraz mocniej dominuje rynek GPU - ilustracja #1

Jednak gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie karty graficzne (dedykowane, zintegrowane, laptopowe i te ze stacji roboczych), to AMD wypada nieco lepiej niż główny konkurent, przegrywając jednak zdecydowanie z Intelem. Na koniec owego okresu „czerwoni” osiągnęli wynik na poziomie 16,48%, podczas gdy tok temu w tym samym czasie było to 17,65%. Kosztem AMD urosła zarówno Nvidia, jak i Intel.

AMD w odwrocie; Nvidia coraz mocniej dominuje rynek GPU - ilustracja #2
Źródło wykresu: https://www.jonpeddie.com/press-releases/gpu-shipments-soar-in-q2-year-over-year.

Przedstawione dane nie powinny dziwić. Pokrywają się mniej więcej z ankietą Steama, która daje nam dosyć wiarygodny pogląd na sympatie sprzętowe wśród graczy. Jej ostatnie wyniki pokazują, że jeden model Nvidii, RTX 3090, jest w posiadaniu większej liczby osób aniżeli wszystkie karty AMD Radeon z serii RX 6000.

Całościowo segment kart graficznych urósł o 3,4% względem poprzedniego kwartału i aż o 37% względem analogicznego okresu w 2020 roku. Pytaniem pozostaje, ile z tych wzrostów przypada na graczy, a ile na wciągających wszystko w hurtowych ilościach kryptowalutowych „górników”.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy AMD
  2. Oficjalna strona internetowa firmy Nvidia
AMD w odwrocie; Nvidia coraz mocniej dominuje rynek GPU - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.