Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 sierpnia 2016, 10:12

autor: Góral

AMD Vega - konkurencja dla GTX 1080 od AMD w przyszłym roku

Firma AMD wyjawiła podczas prezentacji dla inwestorów, że architektura Vega, mająca napędzać nowe karty grafiki firmy przeznaczone dla osób liczących na wysoką wydajność, ukaże się dopiero w pierwszej połowie 2017 roku.

W ostatnim czasie firma Nvidia wypuściła kilka mocnych kart grafiki – najpierw pojawił się GeForce GTX 1080, później tańszy i trochę słabszy GTX 1070, następnie najtańszy GTX 1060, a na koniec do mocarnej rodzinki dorzucono wydajnościową bestię Titana X. AMD postanowiło zaskarbić sobie serca innych graczy, którzy szukają tańszych rozwiązań, więc najmocniejszy sprzęt, Radeon RX 480, konkuruje z najsłabszym GTX-em 1060. Pozostałe karty w postaci RX 470 i RX 460 to maszyny z jeszcze niższej półki cenowej i wydajnościowej. Krótko pisząc, „Czerwoni” nie mają obecnie w swojej ofercie układu, który mógłby zagrozić 1080-tce, czy 1070-tce i wygląda na to, że dopiero za kilka miesięcy sytuacja ulegnie zmianie.

AMD Vega dopiero w przyszłym roku. - Karty grafiki oparte na AMD Vega ukażą się dopiero w przyszłym roku - wiadomość - 2016-08-29
AMD Vega dopiero w przyszłym roku.
Vega w skrócie:
  • nowa linia kart grafiki opartych na architekturze Vega;
  • przeznaczona na rynek układów o wysokiej wydajności;
  • debiut zaplanowany jest na pierwszą połowę 2017 roku.

Na ostatniej prezentacji dla inwestorów firma zdradziła, że w pierwszej połowie 2017 roku odbędzie się premiera Vega, czyli układu / układów opartych na nowej architekturze. Sprzęt ma być przeznaczony na rynek „entuzjastów”, czyli będzie to karta / karty o wysokiej wydajności. Jak więc widać, na nowe, mocne GPU AMD poczekamy sobie jeszcze dobrych kilka miesięcy. W najgorszym przypadku sprzęt zadebiutuje w czerwcu 2017 roku.

AMD będzie miało więc ciężko orzech do zgryzienia, gdyż do tego czasu Nvidia jeszcze bardziej umocni swoją pozycję w tym segmencie, a przy okazji może jeszcze namieszać, wypuszczając np. GeForce’a GTX 1080 Ti. Oczywiście niewykluczone, że nowe karty AMD pojawią się wcześniej, ale tak czy siak, na premierę w tym roku nie ma co liczyć.