Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 31 maja 2019, 16:00

autor: Lazlo

AMD Ryzen 3000 - pierwsze informacje o możliwościach podkręcania; 5,0 GHz w zasięgu

W sieci pojawiły się pierwsze informacje dotyczące podkręcania procesorów z rodziny Ryzen 3000, według których możliwe jest osiągnięcie taktowania na poziomie 5 GHz. Możliwe również, że w 2020 roku na rynku pojawi się wersja specjalna procesora z fabrycznym taktowaniem do 5 GHz.

Z Ryzenami można śmiało kręcić. - AMD Ryzen 3000 - pierwsze informacje o możliwościach podkręcania; 5,0 GHz w zasięgu - wiadomość - 2019-05-31
Z Ryzenami można śmiało kręcić.

Niewiele czasu minęło od oficjalnej prezentacji procesorów AMD Ryzen serii 3000, a w sieci już zaczęły pojawiać się nieoficjalne dane dotyczące możliwości ich podkręcania. Pierwsze przecieki pochodzą z forum Chiphell, gdzie podzielił się nimi użytkownik One Month – ten sam, który jako pierwszy pokazał zdjęcia architektury Zen 2.

Jest moc i poprawa opóźnień

Wygląda na to, że przetaktowanie nowych Ryzenów do 5 GHz jest realne, jednak może być dość trudne ze względu na konieczność znaczącego podniesienia napięcia. Podkręcenie wszystkich rdzeni procesora do 4,5 GHz jest natomiast możliwe przy napięciu na poziomie 1,35 V, co jest bardzo obiecującycm wynikiem. Trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała kwestia taktowania pamięci, ponieważ One Month przyznał, że podczas testów pracowała ona dość wolno, by zachować jak najwyższą stabilność systemu.

Oczywiście na powyższe informacje należy patrzeć z odrobiną dystansu. AMD odmawia komentarza w tej sprawie, jednak zapowiedziało, że już 10 czerwca, podczas eventu Next Horizon w ramach targów E3, zamierza zademonstrować sporo więcej. Być może zobaczymy wtedy pokaz podkręcania nowych procesorów.

W internecie pojawił się także zrzut ekranu z programu AIDA64 prezentujący osiągi 12-rdzeniowego Ryzena 3900X. Widać na nim, że procesor został podkręcony do 4,6 GHz i współpracuje z pamięcią DDR-4000 (CL18). Jednak najistotniejszą informacją, którą możemy zobaczyć, są opóźnienia, które w architekturze Zen 2 uległy znacznemu zmniejszeniu względem architektury Zen +.

Tak prezentuje się Ryzen 3900X w Benchmarku AIDA64. - AMD Ryzen 3000 - pierwsze informacje o możliwościach podkręcania; 5,0 GHz w zasięgu - wiadomość - 2019-05-31
Tak prezentuje się Ryzen 3900X w Benchmarku AIDA64.

Edycja specjalna i PCIe Gen 4

Kolejna plotka, która pojawiła się w sieci, dotyczy limitowanej wersji procesora Ryzen 3000. Na profilu BitsAndChips na Twitterze możemy przeczytać, że AMD wypuści w roku 2020 specjalną edycję chipa, która będzie oferowała taktowanie w trybie boost na poziomie 5 GHz na wszystkich rdzeniach. „Czerwoni” mieliby w ten sposób uczcić 20 rocznicę wypuszczenia pierwszego procesora Athlon taktowanego częstotliwością 1 GHz. Ma to także sens z marketingowego punktu widzenia, gdyż podobny procesor – Core i9-9900KS – zaprezentował ostatnio Intel.

Wraz z pojawieniem się nowych procesorów zadebiutował także chipset nowej generacji od AMD – X570. Nie ma wątpliwości, że same procesory stanowią już nie lada novum, jednak bardzo istotną nowością jest wprowadzenie w nich obsługi standardu PCIe Gen 4. Możemy się zatem spodziewać, że płyty wyposażone w chipset X570 będą pierwszymi skierowanymi do szerokiego grona odbiorców obsługującymi wspomniany standard. Warto zauważyć, że PCIe Gen 4 oferuje dwukrotnie większą prędkość (30 GB/s) przesyłu danych niż PCIe Gen 3 (15 GB/s).

Posiadacze starszych płyt głównych nie powinni się jednak obawiać, ponieważ nowe procesory będą kompatybilne także z chipsetami X370 oraz X470, aczkolwiek trzeba liczyć się z tym, że pomimo aktualizacji BIOS-u nie obsłużą one wszystkich nowości oferowanych przez procesory. Zarówno płyty główne z chipsetem X570, jak i Ryzeny serii 3000 mają trafić na rynek już 7 lipca i można się spodziewać, że do tego czasu poznamy jeszcze sporo szczegółów na ich temat.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.