Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 października 2020, 11:49

autor: Bartłomiej Sagan

AMD nie chce powtórzyć błędów Nvidii z premiery RTX 3080; przedstawia wytyczne dla sklepów

Wielkimi krokami zbliża się prezentacja nowych układów graficznych AMD. Producent chce wdrożenia środków mających zapewnić dostępność kart z serii RX 6000 oraz procesorów Ryzen 5000 na premierę.

Po problematycznym debiucie kart z serii GeForce RTX 3000 od Nvidii wiele osób obawia się, że w przypadku nowych układów graficznych czy procesorów od AMD sytuacja będzie identyczna. Według rozesłanej do partnerów notki, której treść opublikowano na kanale RedGamingTech w serwisie YouTube, aby nie dopuścić do tak zwanej ,,papierowej" premiery, AMD sugeruje swoim partnerom wdrożenie środków uniemożliwiających zakup wielu egzemplarzy celem późniejszej odsprzedaży po zawyżonej cenie.

AMD nie chce powtórzyć błędów Nvidii z premiery RTX 3080; przedstawia wytyczne dla sklepów - ilustracja #1
RX 6000 bez ,,papierowej" premiery?

Wśród rekomendowanych metod zabezpieczających, które mają być zastosowane, znajdują się chociażby:

  • manualne przetwarzanie zamówień,
  • limit pojedynczego egzemplarza dla jednego klienta,
  • system rezerwacji,
  • oprogramowanie wykrywające boty.

Choć większość z powyższych rozwiązań może wydawać się nie do końca skuteczna, to warto pamiętać, że w przypadku RTX-ów 3000 podobne zabezpieczenia zostały wprowadzone dopiero po fakcie, kiedy karty graficzne zniknęły z magazynu. Swoją drogą, samo AMD w swojej najnowszej historii również ma na koncie premiery układów, które były niemalże niemożliwe do kupienia. Niestety sklepy nie są zobowiązane do zastosowania się do sugestii AMD, zatem ciężko przewidzieć, czy zostaną one wprowadzone w życie.

Radeony z serii RX 6000 zostaną zaprezentowane za tydzień - 28 października. Debiut procesorów Ryzen ustalono na 5 listopada bieżącego roku.